26 Şubat 2021 Cuma

İrlanda’da Devlet Okullarından Katolik Semboller Kaldırılıyor

İrlandalı kaynaklardan alınan bilgiye göre, İrlanda Cumhuriyeti’nde devlet tarafından yönetilen 200’den fazla ortaokulda tarihi Katolik semboller ve zorunlu ayinler aşamalı olarak kaldırılacak.

Yeni düzenleme, Eğitim ve Öğretim Kurulları tarafından yönetilen ETB (çok inançlı topluluk okulları) okulları için de geçerli olacak. Irish Times’a göre, yeni kurallar bu okulları resmi olarak çok mezhepli sınıflandırdığı için Katolik veya Hristiyan sembolleri ve dini törenleri uygun bulmuyor.

Ülkenin 2016’da yapılan en son İnanç Anketi’ne göre, İrlanda nüfusunun yaklaşık yüzde 78’i kendini Katolik olarak tanımlıyor.

Times, yeni düzenlemenin herhangi bir dini sembolün çok mezhepli kimliğini yansıtmak için belirli bir din yerine geniş çaplı olarak inançları yansıtması gerektiğini şart koştuğunu bildirdi. Yönetmelik, Noel’da Doğuş sahnesinin gösterilmesi durumunda Hanuka Bayramı için Yedi Kollu Şamdan’ın da gösterilerek denge oluşturulması gerektiğini belirtiyor. 

ETB okullarındaki ayinlerin ve dini törenlerin de zorunlu bir uygulama olmaktan çıkarılması bekleniyor. Ayrıca öğretmenlerin okulun çok mezhepli kimliğiyle ve çeşitli dini gelenekleri kapsayan müfredatıyla eşleşen dini eğitimi verebilmesi için ETB onaylı gruplardan eğitim alması gerekecek. 

Dini eğitim departmanının da bundan böyle Kilise yetkilileri yerine sadece devlet tarafından denetlenmesine izin verilecek. Irish Times’a göre, okullarının Katolik kimliğini koruma konusunda yaptıkları yasal anlaşmalar nedeniyle yeni düzenlemeden muaf tutulacak 70 kişilik bir ETB okulu var. 

Paddy Lavelle

İrlanda Eğitim ve Öğretim Kurulları Genel Sekreteri Paddy Lavelle, Irish Times’a yaptığı açıklamada yeni düzenlemelerin özellikle okulların çok mezhepli yönünü ve tüm dini ve dini olmayan dünya görüşlerini çocuklara eşit şekilde ulaştırmanın önemini ele aldığını söyledi. İrlanda Katolik Episkoposlar Konferansı ise, değişiklikler hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı. (catholicnewsagency)

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi