23 Nisan 2021 Cuma

İsa Mesih’in Çarmıha Gerildiği Çivi Bulunmuş Olabilir

Arkeologlar, Çekya’nın Güney Bohemya ilinde yer alan Milevsko Manastırı’nın içerisinde yaptıkları keşifler sırasında altın ve gümüşle süslenmiş ahşap bir kutunun kalıntılarına rastladılar. 

Manastır zeminin içerisindeki bir oyukta keşfedilen tarihi ahşap kutunun kalıntıları arasında, eskiden kutunun üzerinde olduğu düşünülen “IR” harflerinin yer aldığı haç şeklindeki altın bir plaka, metal çivinin 6 cm’lik bir parçası ve farklı ağaç türlerine ait ahşap parçalar çıktı.   

Orta Çağda altın oldukça nadir bulunan ve kullanılan bir elementti. Keşfedilen kalıntılar arasında saf altından bir plakanın yer alması, yanındaki objelerin olağanüstü bir nadirlik, değer ve önem taşıdığını gösteriyor.

Uzmanların yaptığı açıklamaya göre eskiden Hristiyanlığa ait kutsal şeyler, kelime anlamı ”Kral İsa” olan, ”Iesus Rex”in bir kısaltması olarak ”IR” harfleri ile işaretlenirdi. 

Arkeologlar daha önce yapılan tarihi araştırma ve görüntüleme teknolojileri sayesinde Aziz İlyas Kilisesi’nin 3D modellemesi oluşturdu. Daha sonra oluşturdukları keşif planı sayesinde Kilise içerisinde uzunluğu 6 metreyi bulan gizli bir koridora rastladılar. Koridor, hayvan ve insan kalıntılarının saklandığı 2,2×2,5×1,5 metre ölçülerine sahip küçük bir odaya gidiyor. 

Uzmanlar, “Ahşap kutuyu kilisenin yer altındaki bir oyuğuna gizleyen kişilerin, kutu içerisine koydukları metal çivinin ve ahşap parçacıklarının İsa’nın çarmıha gerildiği gün ile doğrudan bağlantılı olabileceğine inandıklarını gösteriyor” açıklamasında bulundular.  

Ahşap kutunun yapılan ilk radyokarbon analizi, meşe parçalarının MS 260-416 yıllarına, Karaçam ağacı kalıntılarının ise 1290-1394 yıllarına ait olduğunu gösterdi. 

Tarihi kaynaklara göre İsa Mesih’in gerildiği ahşap haç ve o döneme ait benzer eşyalar 326 yılında, Yeruşalim’in dışında yer alan Golgota dağında, Aziz Helena tarafından keşfedildi. Daha sonra İmparator Konstantin, en değerli misafirlerine hediye etmek üzere tarihi haçlardan tüm küçük parçaların çıkarılmasını emretti. O dönemde değerli eşyalar ahşap kutular içerisinde saklanırdı. Dolayısıyla Çekya’da keşfedilen çivi ve ahşap kalıntılarının İmparator Konstantin’in Golgota dağından olan hediyelerinden biri olduğunu ve İsa Mesih’in çarmıha gerildiği yer ile birebir bağlantılı olabileceğini düşünmek mümkün. 

12. yüzyılda Romanesk tarzda inşa edilmiş olan Aziz İlyas Kilisesi, 15. Yüzyılda Gotik tarz ile restore edilmişti. 

BULGULAR GELECEK YIL DOĞRULANACAK

Uzmanlar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, gizli hazine odasının, 15´inci yüzyılın başlarında nadir bulunan eserleri Hussite´ler tarafından yapılan baskınlardan gizlemek için kullanıldığını söylerken bulguların gelecek yıl doğrulanacağı ifade edildi. Öte yandan, keşif ekibinde yer alan Jirí Sindelár adlı arkeolog, yaptığı açıklamada “Hussite´ler arşivleri yok ettiği için, burada böyle bir şeyin bulunduğuna dair herhangi bir bilgi yoktu. Önemli bir keşif oldu” ifadelerini kullandı. (O.D/idens)

Rum Ortodoks Kiliseleri, ”Mesih İsa’nın Yeruşalim’e Girişi Bayramı”na Hazırlanıyor

Oruç Dönemi'nde her Cuma gerçekleştirilen, “Meryem Ana’ya Övgü” dualarının sonuncusu geçtiğimiz günlerde yapıldı.Ortodoks Cemaatince, Paskalya (Diriliş) Bayramı...

Doğu Afrika’da 7 Milyondan Fazla İnsan Açlık Tehdidiyle Karşı Karşıya

Altı Doğu Afrika ülkesinde 7 milyondan fazla insan, koronavirüs salgını, çekirge istilası, çatışmalar ve selle mücadelenin ardından...

Ermeni ve Katolik Mezarlığı’na Dair Tescil Talebi Reddedildi

Mimarlar, Ankara Ulus’ta Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğunu belirterek tescil başvurusu yaptı. Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge...

Eritre’de Tutuklanan 22 Hristiyan Serbest

Eritre'de yetkililer, Mart ayı sonuna doğru başkent Asmara'da düzenlenen dua toplantısında tutuklanan 23 Hristiyandan, biri hariç hepsinin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi