15 Mayıs 2021 Cumartesi

İsa Mesih’in Çocukluk Evinin Bulunduğu İddia Ediliyor

İngiliz bir arkeolog, Nasıra’da kazılar sonucunda ulaşılan evin İsa Mesih’in çocukluk evi olduğuna dair güçlü kanıtlar taşıdığını söyledi.

Profesör Ken Dark

Reading Üniversitesi’nden Profesör Ken Dark, on beş yıldır alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. İsa Mesih’in evi olduğunu kesin olarak söylemek imkânsız olsa da, uzmanlar hiç olmadıkları kadar yaklaştıklarını belirtti.

Evin İsa Mesih’e, Meryem’e ve Yusuf’a ait olduğu iddiaları 19. yüzyılda dile getirildi, ancak arkeologlar 1930’larda delil yetersizliğini gerekçe göstererek bu düşünceyi reddetti. Profesör Dark, 2006’da bölgeyle ilgili yeni bir araştırma başlatana kadar birinci yüzyıldan kalan konut büyük ölçüde unutulmuştu.

Profesör Dark, BBC’ye yaptığı açıklamada, ‘‘Nasıra’ya İsa Mesih’in evini bulmak için gitmedim, aslında bir Bizans Hristiyan hac merkezi olarak şehrin tarihi üzerine çalışma yapıyordum. Kimse bu duruma benden daha fazla şaşıramazdı’’ ifadelerine yer verdi.

Arkeolog, konutun Bizans döneminden kalma kilisenin altında keşfedildiğini ve bu kilisenin Nazareth Rahibeleri Manastırı’nın altında bulunduğunu söyledi ve, ‘‘Yazılı kanıtlardan bu kilisenin Bizans döneminde İsa Mesih’in evinin bulunduğu yere inşa edildiğini biliyoruz’’ dedi. Ayrıca evin, dağ yamacına bir tekton (taş işçiliğinde yetenekli birini tanımlamak için kullanılan bir terim) tarafından oyulduğunu ekledi. Yeni Antlaşma’da Yusuf’un zanaatkâr olarak el becerilerinden bahsedilir.

Profesör Dark, herhangi bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde kanıtlamanın mümkün olmadığını söylerken, yapının muhtemelen en geç dördüncü yüzyıl Hristiyanları tarafından İsa Mesih’in evi olduğuna inanıldığını söyledi. (PremierChristian)

Kartal Surp Nişan Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu’nun Cenaze Töreni Gerçekleşti

Kapalıçarşı gümüşçü esnaflarından aynı zamanda Kartal Surp Nişan Ermeni Apostolik Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu, uzun süredir...

İtalyan Episkopos Silahlı Saldırıya Uğradı

Papa Françesko tarafından yakın zamanda Güney Sudan’a görev yapmak üzere gönderilen dünyanın en genç Katolik Episkoposunun silahlı...

Pastör Loran Mann, 74 Yaşında Hayatını Kaybetti

God in Christ Kilisesi (COGIC) pastörü ve TV haber muhabiri Loran Mann, 74 yaşında hayatını kaybetti.Haber muhabiri...

İran’da Hristiyan Nüfusu, Rejimin Baskılarına Rağmen Artıyor

İran asıllı İngiliz vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe'in cezalandırılmasının İran'da dini özgürlüğün daha da kısıtlanmasına yol açabileceğine dair korkular...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi