24 Nisan 2024 Çarşamba

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Katedrali’nde Paskalya Coşkusu

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Katedrali’nde Paskalya Bayramı coşkuyla kutlandı. Kutsal Paskalya Ayini, kilisenin bahçesinde ateş başında başlarken, Kutsal Kitap’tan okumalar ve ilahilerle devam etti.

İsa Mesih’in ölümden dirilişinin anıldığı ‘Paskalya’ Bayramı, İskenderun Müjdeleme Katolik Kilisesi’nde düzenlenen görkemli bir ayinle kutlandı. İskenderun Katedralindeki ayini Anadolu Havarisel Vekili ve Episkoposu Paolo Bizzeti yönetirken, ayine Kilise Pederi Carmine Donnici ve Peder Attilio Cantoni de eşlik etti.

Paskalya Ayini, kilise bahçesinde yakılan ateşin etrafındaki törenle başladı. İsa’nın ışığını simgeleyen ateşle Paskalya mumunun yakıldığı bahçedeki törenin ardından pederlerin önderliğinde tüm cemaat üyeleri kiliseye girdiler.

Karanlık olan kilise içerisine giren rahipler ve cemaat üyeleri ellerindeki mumlarla kiliseyi aydınlattılar. Kilise içerisinde devam eden ayinde, Paskalya’nın, tüm dünyaya barış getirmesi, insanları yanlış düşüncelerden, hastalıklardan, kötülüklerden, yanlışlıklardan uzaklaştırması, hastaları sağlığına kavuşturması, zor durumdaki mültecileri evlerine ulaştırması yönünde dualar edildi. Ayinde ayrıca vaftiz suyu da takdis edildi.

Paskalya ilahilerinin hep birlikte söylendiği Kutsal Ayinde bir vaaz veren Kilise Pederi Carmine Donnici; “Allah, sözüyle her şeyi yaratıyor. Demek ki var olan her şey ondan çıkıyor. Bildiğiniz gibi Allah’ın sözü belli bir zamanda vücut alıyor. Bu Allah’ın sözü kimdir, Mesih İsa’dır. Allah kendi benzerinde insanı yarattı. Peki, Allah’a nasıl benzeyebiliriz? Peder-Oğul-Kutsal Ruh bir sevgidir ve bizler de ona bu şekilde benzemiş oluyoruz ki eğer birbirimizi seviyorsak Allah’a benziyoruz. Birbirimizi sevmiyorsak Allah’a benzemiyoruz.

O zaman Allah’a benzeyebilmek için birbirimizi her zaman için sevelim. Allah dünyayı o kadar çok sevdi ki her şeyi mükemmel bir şekilde yarattı, özellikle insanı. İnsan bazen yolunu saptırıyor ve günahkâr oluyor, kötülük yapıyor ama yine Allah onun peşinden koşuyor onu kurtarabilmek için” şeklinde konuştu.

Yaklaşık iki saat süren ayin sonunda, cemaate renkli yumurtalar dağıtıldı. Ardından da kilise salonunda paskalya kokteyli düzenlendi. Salondaki kokteylde birbirlerinin bayramını kutlayan Hıristiyan vatandaşlar, Paskalya Bayramı’nın vazgeçilmez simgesi olan renkli yumurtaları da büyük neşe ile tokuşturdular. 

(SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

İskenderun Aziz Corç Rum Ortodoks Kilisesi’nde Paskalya Kermesi

Paskalya Bayramı hazırlıkları sürerken, İskenderun Aziz Corç Rum Ortodoks Kilisesi’nde de geçtiğimiz hafta sonu “Paskalya Kermesi” düzenledi. Pazar Ayini...

Episkopos Kayyal, Pazar Vaazında: “Liderlik ve Şöhret Kilisede Değer Görmez”

Antakya ve Tüm Doğu Kiliseleri Patriği 10. Yuhanna’nın bereketi ile İskenderun’da bulunan Lübnan Dağı Peygamber İlyas Patrikhanesi...

Episkopos Kayyal, İskenderun’da Çocukları da Unutmadı

Paskalya Oruç Döneminde, Mersin ve Hatay bölgelerinde gerçekleştirilen Patrikhane Programları kapsamında, Antakya ve Tüm Doğu Kiliseleri Patriği...

Episkopos Kayyal, İskenderunlu Gençlerle Kahvaltıda Buluştu

Paskalya Oruç Döneminde, Mersin ve Hatay bölgelerinde yapılacak Patrikhane Programları kapsamında, Antakya ve Tüm Doğu Kiliseleri Patriği...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi