19 Nisan 2021 Pazartesi

İskenderun Katolik Kilisesi’nde Kutsal Cuma ve Paskalya

‘Kutsal Hafta’ içinde gerçekleştirilen, İsa Mesih’in yargılanmasının ardından, Haça gerilerek öldürülmesinin anıldığı ‘Hüzünlü Cuma’ ayini ve İsa Mesih’in ölümden dirilişinin anıldığı Paskalya kutlaması, İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi’nde cemaatin kısıtlı katılımı ve Covid-19 kurallarına uygun şekilde yapıldı.

Hüzün Dolu ‘Kutsal Cuma’ Töreni

Rab İsa Mesih’in, öğrencisi olan Yahuda İskoryot’un ihaneti ile yakalanması, yargılanması ve hakaret edilerek haça gerilmesi sonrasında bedenen ölümünün gerçekleştiğinin anıldığı İskenderun’daki hüzünlü ayini, Kilise pederi Dariusz Dogondke yönetti.

Anma Töreninin başında Geleneksel ‘Haç Yolu’ ritüeli gerçekleştirildi. İsa Mesih’in Haç yolunda çektiği acıların her durağında okunan duaların ardından ‘Kutsal Cuma’ Ayinine geçildi.

Kutsal Ayin ise Peder Dogondke’nin, sadeliği ve hüznü anımsatan boş Sunağın önünde yere uzanması ile başladı. Daha sonra İsa Mesih’in yaşadığı ızdırapların anlatıldığı İncil bölümleri okundu. Kutsal Komünyonun kurulmadığı ayin Haça Hürmet ile devam etti.

Kilise Görevlilerinden Sezar Kurutan, üstü örtülmüş haçı sunağa doğru taşıdı. Sunakta haçı alan Peder Dogondke, haçın üzerindeki örtüyü üç aşamada açarken, her seferinde, ‘Dünyanın kurtarıcısının çarmıha gerildiği Haç’ın tahtası budur’ diye dua etti. Cemaatin, ‘Gelin O’na tapalım’ cevabı ile örtüsü açılan Kutsal Haç, yanında mumlarla birlikte sunağın önüne bırakıldı. Pederin Haç önünde eğilerek hürmetini göstermesinin ardından, ayine katılan tüm cemaat üyeleri de Kutsal Haçın önünde eğilerek, hürmetlerini sundular.

Tören sırasında konuşan Peder Dogondke, İsa Mesih’in bu acıları çekeceğini bildiğini ve tüm dünyanın günahlarını sırtlamak adına bu eziyetlere göğüs gerdiğini anımsattı. Dogondke; “Rabbimiz İsa Mesih, bizim bütün suçlarımızı ve günahlarımızı kendi üzerine aldı ve ölüme doğru yürüdü. O’nun ölümü bizim günahlarımızdan arınmamız içindi. Allah bizleri o kadar sevdi ki bizim için Biricik Oğlunu dünyaya gönderdi. Bizler de Mesih İsa’yı takip etmek istiyoruz. Allah’ın O’nu kuvvetlendirdiği gibi bizleri de kuvvetlendirmesi için hep birlikte dua edelim” diye konuştu. Kutsal Cuma Ayinin sonunda, törene katılan cemaat üyeleri bir süre daha sessizce kalarak dualar ettiler ve Mesih’in haç üzerindeki bedensel ölümünün hüznünü yaşamaya ve onun acılarını anlamaya çalıştılar. 

Kısıtlı Ama Coşkulu Paskalya

Tüm Dünya’da Katolikler tarafından geçtiğimiz Cumartesi günü kutlanan Paskalya Bayramı, İskenderunlu Katoliklerce de coşku ile kutlandı. ‘İsa Dirildi’ ilahîleri eşliğinde gerçekleşen kutsal ayinde, Rabbimiz İsa Mesih’in ölümü yenerek dirilmesinin coşkusu doyasıya yaşandı.

İsa Mesih’in ölümden dirilişinin anıldığı Paskalya Bayramı, İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi’nde düzenlenen görkemli bir ayinle kutlandı. İskenderun Katedralindeki ayine, kısıtlı sayıda cemaat üyesi katılırken, katılımcılar Covid-19 kuralları gereği mesafeli ve maskeli olarak ayine iştirak etti.

İskenderun Katolik Kilisesi’nde düzenlenen Paskalya Ayinini, Kilise Pederi Dariusz Dogondke yönetti. Kutsal Ayin, kilise bahçesinde yakılan ateşin etrafındaki törenle başladı. ‘İsa’nın Işığı’nı simgeleyen ateşle Paskalya Mumunun yakıldığı bahçedeki törenin ardından pederin önderliğinde tüm cemaat üyeleri, bahçede kısa bir tur atarak hep birlikte kiliseye girdiler. Karanlık olan kilise, ayine katılanların ellerindeki mumlarla aydınlandı.

Kilise içerisinde devam eden ayinde; Paskalya Bayramı’nın, tüm dünyaya barış getirmesi, insanları yanlış düşüncelerden, hastalıklardan ve kötülüklerden uzaklaştırması, hastaları da sağlığına kavuşturması, evlerinden uzakta olan mültecileri evlerine ulaştırması yönünde dualar edildi.

Vaftiz töreninin anılması ve ilahilerin söylenmesi ile devam eden ayinde bir de vaaz veren Kilise Pederi Dogondke, imanlıların yüreğinde korkuya yer olmadığını, Tanrı’nın gücünün her şeye kadir olduğunu belirtti.

Yaklaşık iki saat süren ayin sonunda, birbirlerinin bayramını kutlayan cemaat üyeleri İsa Mesih’in dirilişini kutlamanın hazzını doyasıya yaşadılar. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ – İskenderun)

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi