8 Mart 2021 Pazartesi

İskenderun Katolik Kilisesinde Tedbirli ‘Pentikost’ Ayini!

Paskalya Bayramı’ndan sonraki 50’inci günde, ‘İsa Mesih’in Göğe Yükselişinin ve Kutsal Ruh’un Havarilerin Üstüne Dökülüşünün’ kutlandığı “Pentikost Bayramı” İskenderun’da da özel bir ayinle kutlandı.

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesinde, Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen bu özel ve kutsal ayin, kilisenin bahçesinde gerçekleştirildi.

İsa Mesih’in haç üzerinde ölümünün ardından yeniden dirilerek göğe yükselişinden sonra Kutsal Ruh’un Havarilerin üzerine döküldüğü gün olduğuna inanılan “Pentikost Bayramı” için düzenlenen bu kutsal ayini, Anadolu Havarisel Vekili ve Episkoposu Monsenyör Paolo Bizzeti yönetti. Peder Francesco Pirisi’nin de eşlik ettiği ayinde Kutsal Ruh’un inişiyle ilgili İncil’den bölümler de okundu.

Pentikost Ayininde konuşan ve Kutsal Ruhun yeryüzüne inişi ile ilgili bir vaaz veren Anadolu Havarisel Vekili ve Episkoposu Paolo Bizzeti, Kutsal Ruh’un hayatımızda her zaman olduğunu ve her zaman yer alması gerektiğini belirterek; “Kutsal Ruhun varlığını asla unutmamalıyız. Kutsal Ruh, Hristiyan İmanlılara ve Kilise Topluluğuna kuvvet veren, ayrıca bizleri koruyan bir olgudur. İmanımızın ve İnancımızın simgesidir. İlk Hristiyan topluluklarında olduğu gibi muhakkak ki bize yol gösterecektir” dedi.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ayine kısıtlı sayıda cemaat üyesi katılırken, İncil bölümlerinin okunması ve ilahilerin söylenmesi ile devam eden ayin, Kutsal Komünyon’un dağıtılması ile son buldu. (SAT-7 TÜRK-İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Türkiye’deki Bilim Kadınlarının Oranı Avrupa Ortalamasının Üstünde

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2019 verilerine göre, Türkiye’deki bilim kadınlarının oranı Avrupa ülkelerinin ortalamasının üstünde.Avrupa Birliği...

Kilise Yaşlıları Öldürdü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Kiliselerden Engelli Kişiler için İşbirliği

Kiliseler, Engelli Kişilere Yönelik Balo Etkinliğini Uluslararası Başarıya Dönüştürmek İçin Tim Tebow ile İşbirliği yaptı. Tim Tebow...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi