4 Şubat 2023 Cumartesi

İskenderun Mor Pavlos Süryani Katolik Kilisesi’nde Vaftiz Bayramı

İskenderun Mor Pavlos Süryani Katolik Kilisesi’nde, Vaftiz Bayramı dolayısıyla İstanbul’dan gelen Peder Cimi Serkek tarafından özel bir ayin gerçekleştirildi. Ayinde İsa Mesih’i vaftiz eden Vaftizci Aziz Yuhanna’nın yanı sıra Aziz İstefanos da anıldı.

İstanbul veya Adıyaman’da gelen pederlerin iştiraki ile yıl içinde birçok kez kutsal ayin gerçekleştirilen İskenderun Mor Pavlos Süryani Katolik Kilisesi’nde geçtiğimiz hafta içinde ‘Vaftiz Bayramı’ dolayısıyla da bir ayin gerçekleştirildi. Rab İsa Mesih’in Vaftizci Yuhanna tarafından vaftiz edilmesinin kutlandığı ayini, İstanbul’dan gelen Peder Cimi Serkek gerçekleştirdi.

Düzenlenen ayinde Vaftizci Aziz Yuhanna ile Aziz İstefanos da anıldı. Günün anlamına yönelik bir vaaz veren Peder Serkek, cemaat üyelerinin Aziz Yuhanna ve Aziz İstefanos Bayramları ile yeni yıllarını kutlayarak; “Rab İsa Mesih Vaftizci Aziz Yuhanna tarafından Ürdün Nehrinde vaftiz edilmesinin ardından göreve başlamıştı. Vaftizin ardından ise öğrencilerini birer-birer seçip Rabb’in yolunda yürümeye çağırıyordu. Celile’ye gitmeye karar verdiği bir gün Filipus adındaki öğrencisine ‘Ardımdan gel’ dedi, o da Mesih İsa’yı takip etti. Rabbimiz sırasıyla diğer havarilerini de seçti.

Rabbimiz İsa Mesih’in görevi bu vaftiz ile resmen başlamış oldu. Bugün kutladığımız Vaftiz Bayramı Ayininde Vaftizci Aziz Yuhanna’yı ve Aziz İstrefanos’u da anıyoruz. Bu isimleri taşıyan herkesin bayramını kutluyoruz” dedi.

Peder Serkek,  İsa Mesih’in ‘Sizler, Babamın kutsadıkları! Gelin ve Dünya kurulduğundan beri sizin için hazırlanmış olan egemenliği miras alın’ sözünü de hatırlatarak tüm imanlıların Allah’ın egemenliğine hazır olmalarını temenni etti.

İlahilerin söylendiği, duaların edilerek mumların yakıldığı Kutsal Ayin, Efkaristiya dağıtımının ardından sona erdi. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Papa Françesko, Evlilik Birliğinin Önemine Değindi

‘‘Evlilik, Kadın ve Erkek Arasında Ömür Boyu Süren Bir Birlikteliktir’’Kilise'nin evlilikle ilgili öğretisini hatırlatan Papa Françesko, ‘‘Bugün...

Sudan’da 4 Hristiyan Öldürüldü

Yerel bir kaynağa göre, 23 Ocak'ta bir pastör ve üç Hristiyan aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü. Güney Kordofan eyaletinin...

İsa Mesih’in Mabede Sunulması Bayramı, İskenderun’da Ayinle Kutlandı

Rabbimiz İsa Mesih’in, Doğumunun ardından 40. gününde Mabede Sunulması olarak anılan ve kutlanan ‘Nur Bayramı’ İskenderun Müjdeleme Latin Katolik...

İzmir’de Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı Kutlaması

Katolik Kilisesi için, 2 Şubat çok önemli bir tarihtir. Hem Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı günü, hem...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi