fbpx
21 Haziran 2024 Cuma

İskenderun’da Efkaristiya Bayramı Özel Ayinle Kutlandı

‘Efkaristiya Bayramı’ geçtiğimiz hafta sonu, İskenderun’daki Katolik Kilisesi’nde kutlandı. Ayine katılan tüm cemaat üyeleri İsa Mesih’in Havarileri ile birlikte yediği Son Akşam Yemeğinde, Mesih’in ekmeği ‘Bu benim bedenimdir’ ve şarabı da ‘Bu benim kanımdır’ diyerek takdis etmesini hep birlikte andılar.

Kutsal Ayin’in merkezi olan ekmek ve şarap anlamını taşıyan “Efkaristiya Bayramı” İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi’nde kutlandı. Anadolu Havarisel Vekilliği Yardımcı Episkoposu Monsenyör Antuan Ilgıt ve Peder Dariousz Dogondke (Daryuş Dogonke) tarafından yönetilen ayinde Kutsal Okumaların hepsi “ekmeği” anlattı.

Vaazında ‘Efkaristiya’nın önemini anlatan Monsenyör Ilgıt; “Bugün tüm Evrensel Kilise ile beraber Mesih İsa’nın Bedeni ve Kanı yani KUTSAL EFKARİSTİYA BAYRAMI’nı idrak ediyoruz. Bugünkü giriş ilahisi; ‘Rab milletini en iyi buğdayla besledi ve kayalardan akan bal ile doyurdu’ (Mezmurlar 81:17) demek suretiyle Baba Allah’ın bizleri, yani vaftiz bağıyla birlikte O’nun milletini tecelli ettiren biz evlatlarını her daim beslediğini, ihtiyaçlarımızı karşıladığını bizlere bir kez daha hatırlatmak istiyor.

İsa Mesih Kendini Kurbanlık Kuzu Yerine Koydu

Okuduğumuz Aziz Markos tarafından yazılan İncil de öğrencileri ile birlikte Son Akşam Yemeğini paylaşan Mesih İsa’nın Ekmeği onlara nasıl bölüştürdüğü anlatılıyor. İsa’nın yaptığı bu jest bizlere Efkaristiya’yı işaret etmektedir. Rabbimiz İsa Mesih’in bu jesti aynı zamanda şaşırtıcı hatta ve hatta şok edici bir jesttir. Nitekim o Son Akşam Yemeğine kadar Tanrı’ya kurban olarak sadece ve sadece kuzular sunulurdu ama o anda İsa Mesih kendisini bizzat bir kurbanlık kuzu yerine koymuş ve bize hayat vermek için kendini feda edeceğini ifade etmiştir.

İşte sırf bu yüzdendir ki kardeşlerim Efkaristiya’yı aldığımızda ya da karşısına geçip diz çökerek dua ettiğimizde Efkaristiya’da sevgi Tanrısını düşünür ve O’na taparız. Efkaristiya kimseyi kırmayan ama bize olan sevgisi uğruna Kendini kıran Rabbimizden başkası değildir. O kurban talep etmeyen ama kurbanlık kuzu olarak kendisini feda eden Rab’dir. O hiçbir şey istemeyen ama her şeyi veren Rabbimizdir.

Efkaristiya ile Bizi Yüreklendiren İsa’yı Kabul Ederiz

Efkaristiya bizi İsa ile birleştirdiği için iyileştirir: Onun yaşam tarzını, kendini kırma ve kendini kardeşlerine verme, kötülüğe iyilikle karşılık verme yeteneğini özümsememizi sağlar. Bize kendimizin dışına çıkma ve başkalarının kırılganlığına karşı sevgiyle eğilme cesareti verir. Tıpkı bizzat Tanrı’nın bizimle yaptığı gibi’ Efkaristiya’nın mantığı budur sevgili kardeşlerim… Bizi seven ve zayıflıklarımızı iyileştirerek başkalarını sevmek ve onlara zayıflıklarında yardım etmek için yüreklendiren İsa’yı kabul ederiz. Efkaristiya sevgilerin en yücesi gerçek Sevgi’nin tecellisidir, yani O’nun beden almış halidir. O’nun hayatlarımıza girmesine, bizleri iyileştirmesine, hayatlarımıza dokunmasına ve bizleri İsa”da dönüştürmesine müsaade edelim. 

Efkaristiya’yı kutlamak ve deneyimlemek için biz de bu sevgiyi deneyimlemeye çağrılıyoruz. Çünkü yüreğiniz kardeşlerinize kapalıysa Efkaristiya olamazsınız. Aç olana ekmek vermezseniz bu Ekmeği yiyemezsiniz. İhtiyaç sahibi insanların acısını paylaşmazsanız bu ekmeği paylaşamazsınız. Her şeyin sonunda, hatta kutsal Efkaristiya ayinlerimizin bile sonunda geriye yalnızca sevgi kalacak. Ve bundan sonra Efkaristiyalarımız, kendimizin dönüşmesine ve başkaları için kırılan ekmek haline gelmemize izin verdiği ölçüde dünyayı dönüştürecektir.

Ve O Bizi Sonsuza Kadar Doyuracak…

Kardeşlerim, İncil’de sorulan o soru bugün de geçerlidir. “…Pasah Yemeğini yemen için nereye gidip hazırlık yapmamızı istiyorsun?..” Herkesin gelip Rab’le buluşabileceği ferah ve misafirperver oda olmak için kalplerimizi sevgiye açalım. Hayatlarımızı şefkat ve dayanışma içinde parçalayalım ki, dünya Allah’ın sevgisinin büyüklüğünü bizim aracılığımızla görebilsin. Sonra Rab gelecek, bizi yine şaşırtacak, bir kez daha dünya hayatına yiyecek olacak. Ve O bizi sonsuza kadar doyuracak, ta ki Cennetin şöleninde onun yüzünü düşüneceğimiz ve sonsuza kadar sevineceğimiz güne kadar” şeklinde konuştu.

Ayinin sonunda Kilise Pederi Dogondke Efkaristiya’yı Altar’ın üzerine koyarak önünde diz çöktü ve kutsadı. Cemaat üyeleri de diz çökerek Efkaristiya tapınmasını gerçekleştirdiler ve dualar ettiler.

(SAT-7 TÜRK/İlyas Edip Terbiyeli-İskenderun)

Padovalı Aziz Antuan Bayramı, İstanbul’da Geniş Katılımla Kutlandı

İstanbul’un neredeyse en tanınmış Kilisesi olan Aziz Antuan Kilisesi’nde, Aziz Antuan Bayramı görkem ve coşku ile kutlandı....

Samatya Surp Kevork Kilisesi’nde Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II., 16 Haziran 2024 Pazar günü, Samatya Surp Kevork Kilisesi'ndeki Kutsal Sunu...

Yaşam Yanlısı Gebelik Merkezleri, İhtiyaç Sahiplerine Destek Oluyor

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 2 bin 750 yaşam yanlısı gebelik merkezinin, 2022'de ihtiyaç sahiplerine ve ailelere yaklaşık 368...

Z Kuşağı Tanrı’yı Arıyor

Yapılan bir araştırmada, Birleşik Krallık'taki gençlerin inancına bağlı olduğu görüldü. İnancın Yaşama Etkisi Enstitüsü (IIFL) tarafından yapılan...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi