2 Aralık 2021 Perşembe

İskenderun’da ‘İsa’nın Krallığı’ Bayramı Kutlandı

Anadolu Havarisel Vekili ve Episkoposu Monsenyör Paolo Bizzeti tarafından yönetilen ayin, aynı zamanda Katolik Kiliseleri için Litürjik yılın son ayini oldu.

Hatay’ın İskenderun ilçesindeki Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi’nde önceki Pazar günü gerçekleştirilen kutsal ayinle ‘İsa’nın Krallığı’ Bayramı kutlandı. Gerçekleştirilen bu ayin, aynı zamanda Katolik Kiliseleri için Litürjik yılın son ayini oldu. Ayin ile birlikte Katolik Kiliseleri B Yılını tamamlamış oldu.

Anadolu Havarisel Vekili ve Episkoposu Monsenyör Paolo Bizzeti tarafından yönetilen ayine, İskenderun Katolik Kilisesi Başrahibi Dariusz Dongondke (Daryuş Dogonke) ile cemaat üyeleri de katılım gösterdi.

Ayinde bir vaaz veren Monsenyör Bizzeti; “İsa’nın Krallığı Bayramı, bütün litürjik senenin varış noktasıdır. Hatırlarsanız Lütürjik yılın başında Rabbimiz İsa Mesih’in doğuşunu kutladık, daha sonra acılarını ve ölümünü hatırladık, son olarak ölümden dirilişini kutladık. Haftalar geçtikçe yavaş-yavaş bugün bu önemli bayrama vardık. Bu şekilde tüm kutladığımız bayramlar bizi bu noktaya getirdi ki İsa Dünya’nın Tanrısıdır. İsa’nın Krallığı başkadır.

Elbette ki yaşamımız boyunca dünyanın sonunu da düşünüyoruz. İmanımızı da inancımızı da buna göre yaşıyoruz. Dünyanın sonu ne zaman gelecek? Belki de dünyanın sonu her birimizin ölümüyle gerçekleşecek ama bunun ne zaman olacağından yalnızca Kutsal Babamız haberdardır! Bu yüzden Tanrı’nın bizden istediği gibi yaşamalıyız ve imanımızı her geçen gün taze tutmalıyız!” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İlahilerin söylendiği ve Komünyon’un dağıtıldığı Kutsal Ayinin sonunda Başrahip Dariusz Dongondke üzüm kutsaması yaparken, kutsanan bu üzümler ayine iştirak eden cemaat üyelerine dağıtıldı. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi