27 Eylül 2022 Salı

İskenderun’da ‘İsa’nın Krallığı’ Bayramı Kutlandı

Anadolu Havarisel Vekili ve Episkoposu Monsenyör Paolo Bizzeti tarafından yönetilen ayin, aynı zamanda Katolik Kiliseleri için Litürjik yılın son ayini oldu.

Hatay’ın İskenderun ilçesindeki Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi’nde önceki Pazar günü gerçekleştirilen kutsal ayinle ‘İsa’nın Krallığı’ Bayramı kutlandı. Gerçekleştirilen bu ayin, aynı zamanda Katolik Kiliseleri için Litürjik yılın son ayini oldu. Ayin ile birlikte Katolik Kiliseleri B Yılını tamamlamış oldu.

Anadolu Havarisel Vekili ve Episkoposu Monsenyör Paolo Bizzeti tarafından yönetilen ayine, İskenderun Katolik Kilisesi Başrahibi Dariusz Dongondke (Daryuş Dogonke) ile cemaat üyeleri de katılım gösterdi.

Ayinde bir vaaz veren Monsenyör Bizzeti; “İsa’nın Krallığı Bayramı, bütün litürjik senenin varış noktasıdır. Hatırlarsanız Lütürjik yılın başında Rabbimiz İsa Mesih’in doğuşunu kutladık, daha sonra acılarını ve ölümünü hatırladık, son olarak ölümden dirilişini kutladık. Haftalar geçtikçe yavaş-yavaş bugün bu önemli bayrama vardık. Bu şekilde tüm kutladığımız bayramlar bizi bu noktaya getirdi ki İsa Dünya’nın Tanrısıdır. İsa’nın Krallığı başkadır.

Elbette ki yaşamımız boyunca dünyanın sonunu da düşünüyoruz. İmanımızı da inancımızı da buna göre yaşıyoruz. Dünyanın sonu ne zaman gelecek? Belki de dünyanın sonu her birimizin ölümüyle gerçekleşecek ama bunun ne zaman olacağından yalnızca Kutsal Babamız haberdardır! Bu yüzden Tanrı’nın bizden istediği gibi yaşamalıyız ve imanımızı her geçen gün taze tutmalıyız!” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İlahilerin söylendiği ve Komünyon’un dağıtıldığı Kutsal Ayinin sonunda Başrahip Dariusz Dongondke üzüm kutsaması yaparken, kutsanan bu üzümler ayine iştirak eden cemaat üyelerine dağıtıldı. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi