27 Eylül 2022 Salı

İskenderun’da ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı Ayinleri

Her yıl 15 Ağustos’ta kutlanan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı İskenderun’daki Katolik ve Ortodoks Kiliselerinde özel birer ayinle kutlandı. İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi’nde düzenlenen ayini Kilise Pederi Dariusz Dogondke yönetti.

Duaların edilip mumların yakıldığı ayinde bir vaaz veren Peder Dogondke, göklerde bir annemiz olduğunu ve her zaman ondan yardım isteyebileceğimizi söyledi. Meryem’in Tanrı’nın annesi olduğunu bir kez daha vurgulayan Peder Dogondke; “Ruhum Allah sayesinde sevinçle coşar! Bu sözleri Meryem Ana söyledi, yeni yaşamının başında bu sözleri söyledi. Yaşamını kendisi için değil, Babanın arzusunu gerçekleştirmek için vermek istedi. Bugün O gerçekten sevinçten coşabilir, çünkü beklediği ve arzuladığı kurtuluş gerçekleşti. Bizler de, O’na konuşan Allah’a sadık olduğu için O’na teşekkür ediyoruz. Allah’ın da sadık olduğunu görerek seviniriz ve O’na olan sadakatimizin mükâfatını bize de vereceği için mutluyuz” şeklinde konuştu.

Ayinde ‘Göklerdeki Pederimiz’ duasının ardından ‘Selam Sana Meryem’ duası da okundu ve hep beraberce dualar edildi. Ayin sonunda cemaat üyeleri birbirlerinin bayramını kutladı.

Meryem Ana’nın Zor Görevi ve Kutsallığı

Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesinde gerçekleştirilen kutsal ayini ise Kilise Pederleri Dimitri Yıldırım ve Yusuf Nicholas Papasoğlu yönetti.

Kutsal Ayinde Meryem Ana’nın kutsallığından söz edilerek, öyle bir dönemde, böyle zor bir görevi kabul etmesinin anlamının büyük olduğu kaydedildi. Bugüne özel verilen vaazlarda, 1-15 Ağustos arasında tutulan Meryem Ana Orucu’nun çok eskilere dayandığına da değinen pederler tüm cemaatin bu özel bayramını kutladı. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi