20 Ağustos 2022 Cumartesi

İskenderun’da Mezar Başında ‘Ölüleri Anma’ Töreni

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesince, her yıl 2 Kasım’da gerçekleştirilen ‘Ölüleri Anma’ Gününde İskenderun Mezarlığında özel bir ayin gerçekleştirildi. Yapılan ayinin sonunda tüm mezarlar kutsal su ile takdis edildi.

‘Ölüleri Anma’ Günü münasebetiyle, İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederi Dariusz Dogondke (Daryuş Dogonke) İskenderun Asri Mezarlığında özel bir ayin yaptı. Yapılan ayinin ardından, cemaat mensuplarının yakınlarına ait mezarları da kutsadı.

Peder Dariusz Dogondke’nin yönettiği ve Sezar Kurutan’ın yardımcılığını yaptığı ‘2 Kasım Ölüleri Anma Ayini’nde, tüm ölülerimizin Tanrı’nın yanında ve huzur içinde olmaları için dualar edildi.

Törende açıklamalarda bulunan Peder Donogdke; “Dün kutladığımız bayramla tüm Azizlerimizi andık. Bugün ise Ölüleri Anma Günüdür! Aramızdan ayrılarak, Tanrı’ya kavuşan müminlerimize sonsuz huzur diliyoruz. Hristiyanlıkta ölüm, yeni hayat demektir. Bizler de Mesih İsa’nın haça gerilerek ölümü sayesinde, ölümümüzden sonra yepyeni bir hayata geçeceğiz. Tanrı’mızın tüm ölülerimizi yanına kabul etmesi için hep birlikte dualar edelim” diye konuştu.

Hristiyan Mezarlığında, mezarların başında ilk önce kısa bir dua gerçekleştiren Peder Dogondke, daha sonra cemaat üyeleriyle birlikte mezarları gezerek kutsal su ile takdis etti.

Latin Katolik Kilisesi, her sene 1 Kasım gününde Tüm Azizler Bayramını, ertesi gün 2 Kasım da ise Ölüleri Anma Gününü idrak eder. Ölüleri Anma Gününde, cemaat üyelerinin katılımı ile mezarlıklar ziyaret edilir ve ölüler için özel dualar yapılır. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Nikaragua Polisi Başkentte Kutsal Ziyaretleri Yasakladı

Başepiskoposluk, kiliseye yönelik baskıların yoğunlaşmasıyla birlikte Nikaragua polisinin Cumartesi günü başkent Managua'da dini alayı ve hac ziyaretini...

İskenderun’da ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı Ayinleri

Her yıl 15 Ağustos’ta kutlanan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı İskenderun’daki Katolik ve Ortodoks Kiliselerinde özel birer ayinle kutlandı....

Ermeni Katolik Kilisesi’nde Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı

Hristiyan dünyasının büyük bayramlarından biri olan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı’ coşku ile kutlandı. Meryem’in Göğe Alınışı Bayramı,...

Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk

Türkiye Ermeni toplumu üyesi Berk Acar, Denizli'nin Babadağ ilçesine Kaymakam olarak atandı.Türkiye Ermeni toplumundan Berk Acar, geçtiğimiz...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi