4 Şubat 2023 Cumartesi

İskenderun’da Noel’e Hazırlık Dönemi İlahilerin Eşliğinde Başladı

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi’nde, Katolik Kilisesi Takviminin ‘Yeni Yıl’ ilk ayini, geçtiğimiz hafta sonu Noel Bayramına hazırlık ayini ile birlikte gerçekleştirildi. Kilise Pederi Dariusz Dogondke’nin yönettiği tören ile Advent (Noel’e Hazırlık) Devresi başlamış oldu. Noel’e Hazırlık Devresi dört hafta sürecek.

Yaklaşan Noel Bayramı nedeniyle hazırlıklar da devam ediyor. İskenderun’da Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi’nde Advent Dönemi kutsal ayinle resmen başladı. Katolik Kilisesindeki ayin Kilise Pederi Dariusz Dogondke yönetiminde gerçekleştirildi.

Kutsal Ayinde, Noel Hazırlık (Advent) Devresi ile ilgili açıklamalarda bulunan Peder Dogondke; “Bugün kilisemizde Advent Dönemi ile birlikte yeni Litürjik yıl da başlıyor. Adventus, Noel Bayramına hazırlık devresidir. Bugün okuduğum İncil bölümü bizleri sürekli hazır olmaya çağırıyor. Hazır olmalıyız, çünkü insanoğlu ummadığınız saatte gelecek.

İsa’nın Beytlehem’deki beklenmedik gelişi yalnızca karşılaşma anında değil aynı zamanda geliş anındaki tanıklıkların zorluğuyla da ilgilidir. Bu yüzden Kutsal Kilise bizlere İsa’yı tanıma fırsatı vermek istiyor. Kutsal kitabı okuyarak bu fırsatı yakalayabiliriz.

Kardeşlerim Noel’e Hazırlık devresinde Kilisemizin bize yaptığı bu yardımdan en iyi şekilde yararlanmaya çalışalım. Günah çıkarmayla yaptıklarımızdan arınalım. Tanrımıza yalvaralım ki doğru yolda ve Mesih İsa ile birlikte yürüyerek göklerin ülkesine kavuşmamızı sağlasın” şeklinde konuştu.Kilise Pederi Dariusz Dogondke, gerçekleştirilen kutsal ayinde Advent (Noel’e Hazırlık) Devresinin simgesi olarak 4 hafta sürecek olan devrenin ilk mumunu da yaktı. Duaların edildiği, coşkulu şekilde tüm cemaat üyelerinin eşliğinde ilahilerin okunduğu ayin Kutsal Komünyon’un kurulması ve dağıtılması ile son buldu. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ- İskenderun)

Papa Françesko, Evlilik Birliğinin Önemine Değindi

‘‘Evlilik, Kadın ve Erkek Arasında Ömür Boyu Süren Bir Birlikteliktir’’Kilise'nin evlilikle ilgili öğretisini hatırlatan Papa Françesko, ‘‘Bugün...

Sudan’da 4 Hristiyan Öldürüldü

Yerel bir kaynağa göre, 23 Ocak'ta bir pastör ve üç Hristiyan aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü. Güney Kordofan eyaletinin...

İsa Mesih’in Mabede Sunulması Bayramı, İskenderun’da Ayinle Kutlandı

Rabbimiz İsa Mesih’in, Doğumunun ardından 40. gününde Mabede Sunulması olarak anılan ve kutlanan ‘Nur Bayramı’ İskenderun Müjdeleme Latin Katolik...

İzmir’de Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı Kutlaması

Katolik Kilisesi için, 2 Şubat çok önemli bir tarihtir. Hem Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı günü, hem...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi