18 Mayıs 2022 Çarşamba

İskenderunlu Hristiyanlar, Kahvaltı Etkinliğinde Buluştu

Paskalya Bayramı’ndan bir hafta sonra kutlanan Yenilenme ve Aziz Thomas Pazarı (Had’del Bayad) Ayini’ne katılan İskenderunlu Hristiyanlar, yapılan Kutsal Ayin sonrasında Kahvaltı etkinliğinde de bir araya geldiler. Cemaat üyeleri bu kahvaltıda, yine gelenekselleşen ritüeller gereği, bu kez haşlanmış beyaz yumurta tokuşturdular.

İskenderun Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi Vakıf Yönetimi, İskenderunlu Hristiyanları Yenilenme ve Aziz Thomas Pazarı (Had’del Bayad) Ayini’nden sonra gerçekleştirilen kahvaltıda buluşturdu.

Kahvaltı öncesinde gerçekleştirilen Kutsal Ayini, Kilise Pederi Dimitri Yıldırım ile Peder Yusuf Nicholas Papasoğlu birlikte yönettiler.

Duaların edildiği ve mumların yakıldığı ayinde, İsa Mesih’in mühürlü olan mezardan tekrar hayata döndüğü, kapalı kapılar ardında havarilerine göründüğü bir kez daha hatırlandı. Havari Aziz Thomas’ın O’nu görmek istemesi ve İsa’nın yaralarına dokunmasının ardından imanının tescili de İncil’den bölümler halinde okundu.

Ayinde verdiği vaazında Aziz Thomas’ın imanından bahseden Peder Yıldırım, yaşanan birçok mucizenin Rabbimiz Mesih İsa’ya iman etmemiz için gerçekleştiğini de hatırlattı. ‘Beni görmeden iman edenlere ne mutlu’ sözünün önemine de değinen Yıldırım, Mesih’in ölümden dirilen Tanrı oğlu olduğuna olan inancımız ile ebedi hayata ulaşacağımızı da belirtti.

Ayin sonrasında ise kilisesinin salonunda ve bahçesinde, Kilise Vakfı Yönetimi tarafından cemaat üyelerine yönelik gerçekleştirilen kahvaltı etkinliği oldukça renkli görüntülere sahne oldu. Kilise Gençlik Komitesinin organizesinde hep birlikte kahvaltı eden cemaat üyeleri birbirlerinin bayramlarını da coşkuyla kutladı.Kahvaltı esnasında, gelenekselleşen ritüeller gereği, ‘Mesih Kam’ ilahileri eşliğinde bu kez haşlanmış beyaz yumurtalar tokuşturuldu. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Papa Françesko, Lange Sendromlu İnsanlara Yakınlığını Dile Getirdi

10.000 ila 30.000'de 1 yeni doğanda görülen Cornelia de Lange sendromu, büyüme geriliğine, zihinsel yetersizliğe ve kemik...

Papa Françesko: ‘‘Nükleer Silahların Kullanılması ve Bulundurulması Düşünülemez.’’

Papa Françesko, Çarşamba günkü Genel Dinleyici Toplantısında, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir araya gelerek, nükleer silahların...

İskenderun Katolik Katedrali’nde ‘Yağların Kutsanması’ Ayini

İskenderun Müjdeleme Katolik Kilisesi'nde, her yıl gerçekleştirilen ‘Yağların Kutsanması’ Ayini, geçtiğimiz hafta içinde gerçekleştirildi. Rahiplerin yeminlerini tazelediği ve yağların...

Papa Françesko, 10 Kişiyi Aziz İlan Etti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko, aralarında Dachau toplama kampında öldürülen Nazi karşıtı Hollandalı bir rahip ve Cezayir'de öldürülen...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi