3 Mart 2021 Çarşamba

İskenderunlu Ortodokslar Paskalya Orucuna Başladı

Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşayan Ortodokslar, her yıl geleneksel olarak “Paskalya Orucu” öncesi düzenledikleri karnavalların ilkini 19 Şubat 2017 Pazar günü gerçekleştirirken, geçen Pazar günü de kilise salonunda oruç öncesi kahvaltı düzenledi.

Önceki Pazar günü İskenderun Aziz Corç Ortodoks Kilisesi (Mar Circos) bahçesinde bir araya gelen Hristiyan vatandaşlar oruç dönemine girmeden davul zurna eşliğinde halaylar çekerek gönüllerince eğlendi. İskenderun Ortodoks Kilisesi Fukara Vakfı Yönetim Kurulu ve gençlik yönetimi tarafından da cemaat üyelerine hamburger ikram edildi.

İskenderun Aziz Corç Ortodoks Kilisesi bahçesinde toplanarak yemeklerini yiyen İskenderunlu Ortodokslar, daha sonra davul-zurna eşliğinde halaylar çekerek Paskalya Dönemine erişebilmenin sevincini yaşadılar. Cemaat üyeleri Türkçe ve Arapça çalınan şarkılarla mutluluklarını saatlerce sürdürdüler.

Karnaval etkinliğine, İskenderun Ortodoks Kilisesi Fukara Vakfı Başkanı Can Teymur, Yönetim Kurulu üyeleri ile İskenderun Ortodoks Kilisesi Pederi Dimitri Yıldırım’ın yanı sıra çoğunluğu gençlerden oluşan kalabalık bir cemaat grubu katıldı.

Latince “Carne Vale” (Ete veda) sözünden gelen karnaval, et yenilmeyen paskalya orucu öncesinde düzenlenen şenlikleri ifade etmek için kullanılır.

26 Şubat 2017 Pazar günü de İskenderun Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi Salonunda, cemaat üyelerine kilise yönetimi ve gençler tarafından kahvaltı tertip edildi. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen karnaval ile et orucuna başlayan İskenderunlu Ortodokslar, bu hafta da gerçekleştirilen kahvaltı sonrası peynir orucuna da başlamış oldu. Kilise salonunda gerçekleştirilen etkinlik Kilise Pederi Dimitri Yıldırım’ın yiyecekleri kutsaması ile başladı. Daha sonra tüm cemaat üyeleri hep birlikte kahvaltı ederek kutsal oruç dönemine girdi.

Ortodoks Cemaati, yaklaşık 50 gün sürecek olan Paskalya orucuna 27 Şubat 2017 Pazartesi günü itibariyle başlamış oldu. (İlyas Edip TERBİYELİ / SAT-7 Türk-İskenderun)

Uyanış Gençliği, Sosyal Medya Üzerinden Bir Araya Geldi

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze bir araya gelemeyen Uyanış Gençliği, 27 Şubat Cumartesi günü çevrimiçi olarak yeniden...

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Tutuklanan 70 Hristiyan Serbest Bırakıldı

Christian Solidarity Worldwide, Doğu Afrika'nın kuzeyindeki bir Ülke olan Eritre'nin 70 Hristiyanı serbest bıraktığını bildirdi.Hristiyanlardan altmış dördü...

Patrik Sahak II, ‘İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’na Katıldı

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, Ankara'da gerçekleşen ''İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı''na Katıldı.Konu ile...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi