1 Mart 2024 Cuma

İskenderunlular 6 Şubat Saat 04.17’de Yine Sokaklardaydı

Bir Yıl Önceki Çığlıklar Bu Yıl Yerini ‘Sessizlik’e Bıraktı

6 Şubat 2023’te yaşadığımız büyük felaketin yıldönümünde, aynı gün ve aynı saatte binlerce İskenderunlu yaptığı ‘Sessiz Yürüyüş’ ile kaybettiği canları andı.

İskenderun Kaymakamlığı tarafından organize edilen anma etkinliği, kaymakamlık binası önünde başladı. Felaketin yıldönümünde, 6 Şubat 2024 saat 04.00 sıralarında toplanan binlerce depremzede İskenderunlu bir kez daha yaşlı gözlerle kaybettiği canların acısını hissederek sessiz yürüyüşe geçti.

Saat 04.00’de organize edilen anma yürüyüşüne Enerji ve Tabii Kaynakları eski Bakanı Fatih Dönmez, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Ak Parti Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Hatay Büyükşehir Belediyesi İskenderun Koordinatörü Murat Yavuz Savaşçı, kurum amirleri ve binlerce depremzede vatandaş katıldı.

Cumhuriyet meydanını dolduran vatandaşlar, ‘Unutmadık’ yazılı pankartın ardı sıra Şehit Pamir Caddesi üzerinden Pac Meydanı’na kadar yürüdü. Çocukların da yer aldığı yürüyüşte birçok vatandaşın ağladığı gözlendi.

Anma etkinliğinin yapılacağı Pac Meydanı’na gelen kalabalık, saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı ile deprem şehitlerini yâd etti.

Anma töreninde Hatay Ermeni Kiliseleri Ruhani Reisi Peder Avedis Tabaşyan, Rum Ortodoks Kilisesi Pederi Nikolas Yusuf Papasoğlu, Şeyh Mennan Gündüz ve İskenderun İlçe Müftüsü Ramazan Avcı da dua ettiler. 

(Haber: Helga TERBİYELİ)

Türkiye’deki Kadın Cinayetleri Dünya Basınında: Bir Günde 7 Kadın Öldürüldü

Türkiye'de 27 Şubat Salı günü yedi kadın öldürüldü. Cinayet haberlerinin yansıdığı İngiliz gazetesi The Guardian, kadın cinayetlerindeki...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Gündoğumu Duaları” Sürüyor

Ermeni Apostolik Kiliselerinin Büyük Oruç dönemine ait "Arevakal" (Gündoğumu) duaları sürüyor. Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II,...

Papa Françesko Hastaneye Kaldırıldı

Son dönemde sağlık sorunlarıyla mücadele eden Papa Françesko'nun yeniden hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik Kilisesi'nin...

En Mutlu Çiftlerin Evli ve Kiliseye Gidenler Olduğu Görüldü

Tanınmış bir sosyoloji profesörü tarafından derlenen çalışmaya göre, evli ve düzenli olarak kiliseye katılanlar, en mutlu çiftler...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi