21 Nisan 2021 Çarşamba

İskoçya’daki Kiliseler Salgın Döneminde Yardım Faaliyetlerinde Bulundu

İskoçya’daki Evangelical Alliance’ın yeni bir raporu, salgın sırasında kiliselerin insanlara yardım etmek için attığı adımları açıkladı. ‘Umut Hikâyeleri’ başlıklı rapor, bu yıl Mayıs ve Temmuz ayları arasında ülkenin dört bir yanındaki kiliselerin verdiği hizmetleri değerlendirdi. 

Raporda, 181 mevkide 212.214 bireysel destek sağlandığı belirtildi. Ayrıca 3.212 gönüllünün ve personelin hizmet ettiği ve 89 farklı topluluk projesinin gerçekleştiği açıklandı. Kiliselerden yardım alanların sayısı ise 55.671’e ulaştı. 

İskoçya’daki Evangelical Alliance’tan Fred Drummond, kiliselerin salgın döneminde verdikleri hizmetlerde yaratıcı olduğunu söyledi. Drummond, ‘‘İnsanlara yiyecek sağlamaktan, binalarını kullanılmak üzere açmaya, savunmasızları kontrol etmekten ruh sağlığı sorunları olanlar için telefon hattına sahip olmaya kadar her türlü hizmeti veren kiliseleri gördük. Şaşırtıcı şeylerden biri de, Kilise’nin İskoçya sınırlarından Highlands’e kadar, kuruluşlarla, diğer kiliselerle, gönüllülerle ve hatta süpermarketlerle yaratıcı ortaklıklar kurmaya başlamasıdır. Bir ihtiyaç gördüler ve Tanrı’nın sevgisiyle hizmete dâhil oldular’’ dedi.

”Ücretsiz. İhtiyacınız olanı alın.”

Rapor, salgın sırasında kilise tarafından yardım ulaştırılan insanlardan birkaçının hikâyesine dikkat çekti. Bu hikâyelerden biri, eşi ve dört çocuğu ile Aberdeen’de iki yatak odalı bir dairede yaşayan Marie adında genç bir anneye ait. Marie ilk olarak anneler ve küçük çocuklar grubu aracılığıyla Seaton Community Kilisesi ile bağlantı kurdu. Salgın döneminde maddi sıkıntılar yaşadığını söyleyen anneye yiyecek yardımı sağlandı. Kilise günlük yemeklerin yanı sıra zihinsel, duygusal ve ruhsal yönden destek sağladı.

Raporda, ‘Bu yardım hareketi, Marie üzerindeki büyük mali ve duygusal baskıyı kaldırdı ve geniş kilise topluluğunun bir parçası haline getirdi. Artık online kilise hizmetlerine katılıyor ve başkalarıyla daha derin arkadaşlıklar kuruyor’ ifadeleri yer aldı.

Drummond, bu yıl Hristiyanların İskoçya’da bu kadar büyük bir etki yarattığını öğrendiği için çok mutlu olduğunu belirtti.  Drummond, ‘‘Tanrı’nın yüreklere ve yaşamlara dokunarak iş başında olduğunu gösterdiği hikâyeleri okurken kendimi alçalmış hissediyorum. Bu, Tanrı’nın sevgisiyle kilisenin yaratabileceği farkın harika bir hikâyesi’’ dedi. (Premierchristian)

Pakistan’da Hristiyan Hemşirelere Saldırı

Pencap eyaletinin Faysalabat şehrinde iki Pakistanlı Hristiyan hemşire, dine hakaret suçlamasıyla tutuklandı.CLAAS-UK'ye göre, hemşire Maryam Lal ve...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anıldı

Malatya'da 18 Nisan 2007'de, şehit edilen Tilmann Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 18 Nisan Pazar...

Sırbistan’da Öğrenciler, Din Bilgisi ve Yurttaşlık Bilgisi Arasında Seçim Yapmak Zorunda

Sırbistan'da din öğretmenleri için hala çözülmemiş, kendine özgü bir rejim var. Okulla olan sözleşmeleri sadece bir yıl...

Uzmanlar Yanıtladı: Uzaktan Eğitim, Yüz Yüze Eğitimin Yerini Alır mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği kararı açıkladı. Okul öncesi, 8 ve 12'nci...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi