8 Aralık 2022 Perşembe

İspanya’da, ”İsa’nın Bedeni ve Kefeni” Sergisi

İspanya’nın simgesel katedrallerinden biri olan Salamanca Katedrali, Kutsal Kefen’in (Torino Kefeni) titiz bir çalışmasının sonucu olarak ‘Gizemli Adam’ başlıklı hipergerçekçi bir sergiye ev sahipliği yapıyor. 

15 yıldan uzun bir süredir devam eden çalışma, İspanyol sanatçılar tarafından gerçekleştirildi. 13 Ekim’de açılan sergi, yaklaşık 600 metrekarelik bir alanı kapsıyor. İsa’nın çarmıha gerilişini ve ölümünü anlatan sergi, Nasıralı İsa’nın bedeninin nasıl göründüğüne dair etkileyici bir model çalışmasıyla son buluyor. 

Alvaro Blanco

Gizemli Adam sergisinin küratörü Alvaro Blanco, ‘‘Sanatçılar mümkün olduğunca gerçek bir figür yaratmaya çalıştı. Hipergerçekçi uygulamayla yapılan ve tüm detayların işlendiği bir eserle karşınızdayız. İsa’nın tarihte en çok tasvir edilen kişi olduğunu unutmamalıyız’’ dedi. 15 yıllık bir çalışmanın altını çizen Blanco, sergiye katkıda bulunan ArtiSplendore ve Salamanca Katedrali’ne teşekkür etti. 

Gizemli Adam Sergisi

Gizemli Adam, Kefen’in üzerindeki bir erkeğin silueti üzerine yapılan araştırmalara ve 3 boyutlu çalışmalara dayanmaktadır. 

Sergi dört bölümden oluşmaktadır. Blanco, ziyaretçilere sesli rehberin yanı sıra Kefen’in özelliklerini anlatan video görüntülerinin eşlik ettiğini belirtti. Sergi ayrıca, İsa’nın yüzünün sanatsal tasvirinin yer aldığı bir odaya yer vermektedir. Son odada ise, Kefen’in özelliklerine göre yeniden yaratılan İsa’nın bedeninin hipergerçekçi modeli bulunmaktadır.

Gizem Ete Dönüştü

Salamanca Episkoposluğu’ndan Episkopos José Luis Retana, sergiyi gezdikten sonra görüşlerini dile getirdi. Episkopos Retana, ‘‘Çalışmayı çok beğendim. İsa’nın çektiği acıları ve ölümünü temsil eden bir görüntünün karşısında durmak güçlü bir etki yaratıyor. Kutsal Kefendeki adamın bedeni, Tanrı’nın sevgisinin somutluğunu temsil etmektedir. Gizem ete büründü, ancak bizim uğrumuza ölmek için beden aldı ve ardından ölümden dirildi. Serginin Hristiyanların imanını güçlendireceğine ve inançsızları Tanrı’ya yönlendireceğine inanıyorum’’ dedi.

Sanat sergisi ArtiSplendore’un organizatörleri, sergiyi gelecekte başka ülkelere taşımayı umduklarını söyledi. 2023’te Dünya Gençlik Günü için Lizbon’da ve 2025’te Merhamet Jübilesinin bir parçası olarak Roma’da bulunacak. Aralık ayına kadar Salamanca’da kalması planlanan sergi, ardından beş kıtada ziyaretçilere kapısını açacak. (Vatican News)

Hristiyanlar, Acımasızca Darp Edildi

Hindistan'da Hristiyanlar, inançlarını reddetmemesi üzerine acımasızca darp edildi. Radikal Hindu milliyetçilerden oluşan bir grup, Hristiyan bir ailenin...

Dini Reddedip, Tanrı’ya Yönelmek Mümkün mü?

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, İngilizlerin yaklaşık yarısı herhangi bir dini benimsemediği iddia edildi. Bu durum onların...

50 Bin Yıllık Virüs Yeniden Canlanabilir mi?

Bir grup bilim insanı, Sibirya'da eriyen permafrostların altında yatan virüslerden bazılarını yeniden canlandırdı. Virüslerden birinin yaklaşık 50...

Kilise Kalıntıları 30 Yıl Sonra Tekrar Ortaya Çıktı

Skepsis Antik Kenti'nde hamam ve kilise kalıntıları 30 yıl sonra tekrar ortaya çıktı.Çanakkale'de çok sayıda su kaynağını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi