16 Mayıs 2021 Pazar

İsrail’de Bayram Kutlamasında İzdiham: 44 Kişi Öldü

İsrail’in kuzeyindeki Meron yerleşiminde, Lag BaOmer bayramı kutlamalarında yaşanan izdiham nedeniyle en az 44 kişinin öldüğü bildirildi.

İsrail’in kuzeyindeki Safed kenti yakınlarındaki Meron Dağı’nda Lag BaOmer Bayramı’nın kutlandığı alanda yaşanan izdihamda, kurtarma ekipleri ve bir hastanenin verdiği bilgilere göre en az 44 kişi yaşamını yitirdi.

AFP‘ye konuşan acil yardım kuruluşu Magen David Adom (MDA) sözcüsü ölenlerin 38’inin olay yerinde hayatını kaybettiğini belirterek, hastanelerde de yaşamını yitirenler olduğu söyledi. Hastanelerden alınan bilgiye göre, yaralılardan altısı hastanede kurtarılamadı.

Meron Dağı’ndaki on binlerce kişinin toplandığı alanda yaşanan izdihamda 100’den fazla kişinin de yaralandığı, bazılarının durumunun ağır olduğu belirtildi. MDA, “son kurban tahliye edilene kadar” yaralıların hayatını kurtarmak için mücadele edeceğini duyurdu.

Olay yerine yaralıları hastaneye taşımak için çok sayıda helikopter gönderildi. Kurtarma çalışma çalışmasına askeri hekimler ile orduya ait helikopterler de katıldı.

İzdihamın Nasıl Çıktığı Bilinmiyor

Yetkililerin Dini Lag BaOmer Bayramı için katılımcı sayısını 10 bin ile sınırlandırmasına rağmen, İsrail’in farklı bölgelerinden en az 30 bin kişinin kutlamaya katılmak için Meron Dağı’na geldiği belirtildi. İsrail medyası ise kutlamalara 100 bin kişinin katıldığını yazdı.

Sosyal medyada paylaşılan videolarda, izdiham öncesi insanların şarkı söylediği, dans ettiği görülürken, insanlar arasında paniğin nasıl başladığı henüz açıklık kazanmadı.

Edinilen ilk bilgilere göre, insanların zemini metal olan eğilimli bir rampanın üzerine çıktığı, buradan kayanların kalabalığın üzerine düştüğü belirtildi. Medyaya yansıyan ilk haberlerde tribünün çöktüğünden söz edilmişti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Netanyahu: Ağır Felaket

Acil yardım ekibi Zaka’dan bir sözcü, izdihamın yaşandığı alanda büyük bir kargaşa yaşandığını, çok sayıda çocuğun anne babalarından ayrı düştüğünü aktardı. Çocukları anne babaları ile yeniden bir araya getirmeye çalıştıklarını kaydeden sözcü, “20 yıldan beri acil yardım ekibindeyim, böyle bir şey daha önce görmedim” şeklinde konuştu.

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Twitter’dan yaptığı paylaşımda yaşanan trajediye ilişkin haberleri takip ettiğini belirterek, yaralananların iyileşmesi için dua ettiğini belirtti. Başbakan Benyamin Netanyahu ise yaşanan “ağır felaket”ten dolayı büyük üzüntü duyduğunu belirterek, acil yardım ekiplerine destek sözü verdi.

Polise Yönelik Eleştiriler

Yaşanan olayın ardından polise yönelik eleştiriler getiriliyor. Yeterince kalabalık olan alana insanları almaya devam ettiği için eleştirilen polis, izdihamın çıktığı ilk dakikalarda alanın diğer tarafındaki çıkışı yeterince hızlı bir şekilde açmamakla suçlanıyor. 5 bin polisin görev yaptığı kutlamanın, koronavirüs salgınının başlamasından bu yana İsrail’de düzenlenen en büyük etkinlik olduğu ifade ediliyor. (DW)

Son Dakika: Kademeli Normalleşme Takvimi Açıklandı

İçişleri Bakanlığı, yarın sabah 05.00'te sona erecek tam kapanma dönemi sonrası başlayacak kademeli normalleşme planını açıkladı. Buna...

Bodrum’daki 2 Bin Yıllık Şapel Turizme Kazandırılacak

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan ve 2 bin yıllık tarihi Gara Şapel’in kültür turizmine kazandırılması için çalışmalara başlandı.Şapelin sahibi...

Kartal Surp Nişan Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu’nun Cenaze Töreni Gerçekleşti

Kapalıçarşı gümüşçü esnaflarından aynı zamanda Kartal Surp Nişan Ermeni Apostolik Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu, uzun süredir...

İtalyan Episkopos Silahlı Saldırıya Uğradı

Papa Françesko tarafından yakın zamanda Güney Sudan’a görev yapmak üzere gönderilen dünyanın en genç Katolik Episkoposunun silahlı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi