27 Eylül 2022 Salı

İsrail’de Gidyon’un Adını Taşıyan 3 Bin Yıllık Yazıt Bulundu

İsrail Eski Eserler Kurumu (IAA), İsrail’in Güney bölgesindeki Khirbat er-Ra’i’deki kazılarda yaklaşık 3.100 yıl öncesine ait bir yargıcın adını taşıyan bir yazıtın ortaya çıkarıldığını duyurdu. M.Ö 1100 yılından kalma son derece nadir olan yazıt, Hakimler Kitabı’ndaki Gidyon için alternatif bir isim olan Yerubbaal adını taşıyor.

Kudüs İbrani Üniversitesi’nden Prof. Yosef Garfinkel ve arkeolog Sa’ar Ganor’a göre, Hakimler Kitabı’ndaki yargıç Gidyon için alternatif bir isim olan Yerubbaal adının kullanıldığını belirtti. Ayrıca Gidyon’un tarımsal ürünleri yağmalamaya çalışan Midyanlılar’a karşı zafer kazandığını söylediler. Kutsal Kitap’ta ise, Gidyon’un 300 askerden oluşan küçük bir orduyla Midyanlılara saldırdığı yazıyor. 

Son Derece Nadir Bir Yazıt

M.Ö 12-11. yüzyıllara ait olan yazıtların son derece nadir olduğunu belirten araştırmacılar, tarihlemenin aynı arkeolojik katmanda bulunan organik örneklerde tipoloji ve radyo karbon yöntemlerinin uygulanmasıyla belirlendiğini söyledi. 

Yerubbaal adının ilk kez Kutsal Kitap dışında arkeolojik bir çalışmada bulunması, Kutsal Kitap metni ile tarihsel gerçeklik arasındaki bağlantı hakkında önemli bilgiler sunuyor.

Arkeologlar, ‘‘Bildiğimiz gibi, Kutsal Yazılar’ın gerçeği yansıtıp yansıtmadığı ve Hakimler ile Davut günlerinden kalma hatıralara sadık kalınıp kalınmadığı hakkında önemli tartışmalar var. Bundan dolayı Kutsal Kitap’taki isimlerin arkeolojik kazılardan elde edilen yazıtlarda bulunması, anıların korunduğunu ve nesilden nesle aktarıldığını göstermektedir’’ dedi.

Kenan ve Yahuda Kültürleri

Yazıtın bulunduğu yer, Kudüs’ün yaklaşık 70 kilometre güneybatısında, Kiryat Gat ile Lakiş arasında yer alıyor. Kenanlı Lakiş, M.Ö 1150 civarında yok edildi ve yaklaşık iki yüzyıl boyunca terk edilmiş olarak kaldı.

İsrail Eski Eserler Kurumu, ‘‘Yazıt, alfabetik yazının, Kenanlılardan İsrail ve Yahuda kültürlerine geçiş sırasında, Lakiş’ten yaklaşık 4 km uzaklıkta ve Hakimler zamanında bölgedeki en büyük alan olan Khirbat er-Ra’i’de korunduğunu gösteriyor. Bölgede çoğunlukla Filist halkının üstünlüğü altında Kenanlıların yaşadığına inanıyorum. Harflerin morfolojisi ve duruşuna bakıldığında yazıtın Proto-Sinaitik olduğu anlaşılıyor. Arkeologların da vurguladığı gibi, yazıt Kenanlılardan İsrail ve Yahuda kültürlerine geçiş için metinsel bir köprü görevi görüyor’’ açıklamasında bulundu. (evangelicalfocus)

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi