19 Nisan 2021 Pazartesi

İsrailli Arkeologlar, Ölü Deniz’de Parşömen Arıyor

İsrailli Arkeologlar, Ölü Deniz kıyısında bulunan yüzlerce mağarayı, yağmacılardan tarihi eserleri kurtarabilmek ve din tarihi hakkında bir şeyler bulabilmek ümidiyle mağaraları incelemeye başladı.

Bilim adamları asıl amacın mağaralarda kaldığı tahmin edilen el yazmalarını hasar görmeden kurtarabilmek olduğunu belirtiyor. Daha önce de Kutsal Kitap’a ait el yazmalarının binlerce örneğini bu bölgede bulundu.

İsrail’in eski eserler Kurumunun Genel Müdürü Yisrael Hasson, “Kumran mağaralarında bulunan tarihi ve kültürel mirasımız senelerce yasa dışı kazıların hedefiydi. Birçoğu da çalınmıştı. Kültürel mirasımızı kurtarma konusundaki planımızın asıl hedefi mağaralarda arama ve kazı çalışmalarını yapıp tarihi eserleri devletin de desteğiyle kurtarabilmek ve kanunen korumaktır.” açıklamasını yaptı.

Ölü deniz kıyısındaki mağaralarda ilk ve en değerli el yazmaları, 70 sene önce çölde çobanlık yapan köylüler tarafından bulundu. Söz konusu eserler Kumran yazmaları olarak da biliniyor. İlk keşiflerin arasında Eski Ahit’ten kutsal yazılar, apokrifler ve Yahudi halkı hakkında bilgi veren metinler yer alıyor.

Bulunan tarihi eserlerin M.Ö. 1. ve 3. yüzyıllara ait olduğu söyleniyor. Günümüzde ise, İsrail Ulusal Müzesi’nde sergileniyor.

Tarihi Eser Kaçakçılığı ile Mücadele dairesi  başkanı Amir Ganor, “Ölü Deniz’de yüzlerce mağara bulunuyor. Mağaralara girişler çok zor ve tehlikeli, fakat ekiplerimiz içeri girmeyi başardığında her bir mağarada daha önce yasa dışı kazıların yapıldığı görülüyor. Yasa dışı kazıların izlerine rastlamak çok kırıcı bir manzara.” diyerek duygularını paylaştı.(Olga Daşcinscaia)

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde ‘Kutsal Haça Secde’ Ayini

Paskalya Oruç döneminin üçüncü Pazar'ında gerçekleştirilen ‘Kutsal Haça Secde’ (Ehhed el Zuhur) Ayini, Hatay’da İskenderun Aziz Nikola Rum...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi