20 Nisan 2021 Salı

İstanbul’da konuşan NATO Genel Sekreter Yardımcısı Shea: “Rusya Ortodoks Hristiyanlık değerlerini kullanıyor”

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Jamie Patrick Shea, Avrupa’nın güvenliği açısından istenilen noktada olunmadığını belirterek, “Bir sabah uyandık ve Rusya’nın Kırım’ı ilhakıyla, Ukrayna’nın doğusundaki faaliyetleriyle birdenbire fark ettik ki, dünyanın en tehlikeli yerlerinden birisi Avrupa” dedi.

Shea, Bahçeşehir Üniversitesi’nin Beşiktaş yerleşkesinde düzenlenen “Nato-Türkiye İlişkileri: Çalkantılı Kriz Yönetimi” konferansında konuştu.

“Avrupa’nın güvenliği açısından olmak istediğimiz, olmayı ümit ettiğimiz noktada değiliz” ifadelerini kullanan Shea, NATO’nun son 25 yılda Ortadoğu’dan Afganistan’a bir dizi başka sorunla uğraştığını ve Avrupa’nın zaten güvende olduğunu varsaydığını anlattı.

Genel Sekreter Yardımcısı Shea, “Bir sabah uyandık ve Rusya’nın Kırım’ı ilhakıyla, Ukrayna’nın doğusundaki faaliyetleriyle birdenbire fark ettik ki, dünyanın en tehlikeli yerlerinden birisi Avrupa” diye konuştu.

Rusya’nın yeni politikasının karışıklıklardan yararlanarak istediği değişiklikleri elde etmek olduğunu savunan Shea, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Rusya askeri bakımdan SSCB’den çok daha zayıf ama daha fazla etki icra edebiliyor. Çünkü SSCB’nin yapamadığı şeyleri yapıyor, ekonomik kozları oynuyor, medya operasyonları yapıyor. Putin, ideolojik olarak Batı’ya Brejnev’dan daha fazla hitap ediyor. Ortodoks Hristiyanlık değerlerini kullanarak Avrupa karşıtı, küreselleşme karşıtı gruplara, bunlar da sağ veya sol olsun, hitap edebiliyor.”

5th May 1999 Press Briefing NATO Spokesman, Mr. Jamie Shea.

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi