2 Mart 2021 Salı

İstanbul’daki Birlik Dua Haftası Başladı

İstanbul’daki Hristiyanların Birliği için yapılan duası haftası 18 Ocak 2020 tarihinde Beyoğlu Alman Evanjelik Kilisesi’nde başladı.

Her sene olduğu gibi farklı mezheplerin bir araya gelerek dua ettiği Hristiyanların Birliği İçin Dua Haftası, Cumartesi akşamı İstanbul’da başladı. Dua haftasının açılışı, Pastör Gabriele Pace, Almanca ve İngilizce yönettiği dua ile Beyoğlu Alman Evanjelik Kilisesi’nde gerçekleştirildi.

İstanbul Latin Katolik Episkoposu Monsenyör Ruben Tierrablanca, Süryani Ortodoks Korepiskoposu Monseniyör Melke Akyüz, Süryani Ortodoks Kilisesi’nden abuna Fetros Gülce, Ermeni Resuli  Kilisesi’nden temsilcisi Peder Zakar, Santa Maria de Draperis Kilisesi’nin Başrahibi Peder Eleuthère Makuta ve Peder Pietro, Ekümenik Patrikhane’den temsilcisi üçüncü ataerkil diyakonu Alexandros Koutsis, Aziz Paulus Kilisesinin vaizi Peder Simon Härting ilk dua gününe katıldılar. Alman Evanjelik Kilisesi’nin orgu ayine renk kattı.

Birlik duası haftasının bu seneki teması, “Yerliler bize Olağanüstü bir Yakınlık Gösterdiler” olarak daha önceden belirlenirken açılış gününün dua konusu, “Uzlaşma: Yük atmaya başlamak”dı.

Pastör Gabriele Pace tarafından hoşgeldiniz konuşması ve Kutsal Ruh Çağırım Duası olduktan sonra, Monsenyör Ruben Tierrablanca, affetme ve barışma duası okudu.

Ardından Süryani Ortodoks Kilisesi’nden Abuna Fetros Gülce Süryanice Mezmurların bir bölümü,  Ermeni Resuli Kilisesi’nden temsilci Peder Zakar, türkçe Elçilerin İşlerinin bir bölümü ve Ekümenik Patrikhane’den temsilcisi Üçüncü Ataerkil Diyakonu Alexandros Koutsis, Lukas bölümünden okudular.

Pastör Gabriele Pace, vaazında geminin batmaması için ne yapmak gerekiyor, tüm katılımcılara evde kendilerine sormaları için davet etti. Ardından Pastör Pace, Monsenyör Tierrablanca, Peder Simon ve Peder Pietro tövbe duası ettiler.

Pastör Pace, katılan din adamlarından tek tek kendi dillerinde dua zamanını kapatmasını istedi. Dua bitiminde tüm katılımcılar beraber kilisesinin salonunda çorba içtiler herkes birlik ve beraberlik içinde esenlikle sohbet ettiler.

Dua haftasının ikinci günü, 19 Ocak Pazar günü Beyoğlu Dutch Chapel’inde, 20 Ocak Pazartesi Aksaray Aya Todori Rum Ortodoks Kilisesi’nde, 21 Ocak Salı Moda Assomption Katolik Kilisesi’nde,  22 Ocak Çarşamba Feriköy Bible House Immanuel Kilisesi’nde, 23 Ocak Perşembe Tarlabaşı Meryem Ana Süryani Ortodoks Kilisesi’nde, 24 Ocak Cuma Taksim Surp Vosgeperan Ermeni Katolik Kilisesi’nde, kapanış ise 25 Ocak Cumartesi günü Feriköy Surp Vartanants Ermeni Kilisesi’nde yapılacak. (SAT-7 TÜRK/Nathalie Ritzmann)

Salgına Rağmen Bazı Hristiyan Kitapçılar Satışlarını Artırdı

Salgın döneminde zorunlu kapanmalara ve sosyal mesafeye rağmen, 2020'de bazı Hristiyan kitapçıların genel satışlarının arttığı görüldü.Christian Retail...

SAT-7 Plus, Dünya Çapında Kullanıma Hazır

Orta Doğu’nun ilk isteğe bağlı Hristiyan video yayın hizmeti olan SAT-7 PLUS, artık çevrimiçi (online) olarak dünya...

Ermeni Kilisesi’nde, ‘Kaybolan Oğul’ Haftası Gerçekleşti

Ermeni kiliselerinde, Büyük Oruç dönemi "Arevakal" (Gündoğumu) ve "Hısgum" (İstirahat) dualarına devam edildi. 28 Şubat Pazar günü...

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Kiliselerin Kapatılmasını Kınadı

Cezayir Hükümeti'ne Aralık 2020'de üç Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi (UNHRC) sözcüsü tarafından gönderilen mektup kamuoyuna açıklandı....

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi