11 Nisan 2021 Pazar

İsviçre Muhafızlarına 3D Yazıcı ile Başlık Üretilmeye Başlandı

Papa Françesko’nun muhafızlığını yapan İsviçreli askerlerin geleneksel kıyafetleri artık 3D yazıcı kullanılarak plastikten üretilmeye başlandı.

Vatikan’da Papa Françesko’nun muhafızlığını yapan İsviçreli askerlerin geleneksel kıyafetleri 3D yazıcı kullanılarak düzenlenmeye başlandı.

Morion Helmets

İsviçreli muhafızların 16. Yüzyıldan kalma başlık modeli 3D yazıcı kullanılarak plastikten üretilmeye başlandı. Böylece “Morion” adındaki çelik başlığın ağırlığı 2 kilodan yaklaşık olarak 570 grama düşecek. Yapımı 14 saat süren başlıklar öncekilere nazaran daha hafif olması sebebiyle muhafızlar tarafından olumlu karşılandı.

“Eskilerini sevmiyorduk, yeni başlıkları taşımak için sabırsızlanıyoruz” diyen bir İsviçre muhafızı, daha hafif ve hava akımı sağlayan başlıkların eski başlıklara göre konforlu olacağını düşündüğünü belirtti.

“Morion” adı verilen başlık modelinin ayrıca çok daha ekonomik olduğu da öğrenildi. Eski başlıkların fiyatı 5 bin euro iken, yeni nesil başlığın 800 euroya mal olduğu ve yardımseverlerin desteği ile üretildiği açıklandı.

İsviçreli Muhafızlar, Vatikan’ı ve Papa’yı korumakla yükümlü 110 kişilik ordudur. 22 Temmuz 1506’dan beri aktif olarak Vatikan’da görev yapmaktadırlar. Görev yeri sadece Aziz Petrus Bazilikası’dır. Üniformalarının rengi sarı, mavi ve kırmızıdır.


Kaçırılan 39 Nijeryalı Öğrenciden Beşi Serbest Bırakıldı

Mart ayında Nijerya’nın Kaduna Eyaleti’ne bağlı Mando'daki Federal Ormancılık Koleji'nden kaçırılan 39 Nijeryalı öğrenciden beşinin serbest...

Ermeni Patrikliğine Bağlı Kiliselerde Bütün Törenler Askıya Alındı

Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından yapılan son duyuru ile, yeni bir talimata kadar, Patrikliğe bağlı kiliselerde Surp Badarak...

Metropolit Konstantin Harisiadis Vefat Etti

Rum Ortodoks Patrikliği’nin en kıdemli metropolitlerinden İznik Metropoliti Konstantin Harisiadis’in vefat etti. İznik Metropoliti'nin vefatı sadece Rum...

Ortodoks Halkına Yönelik Saldırılar Artarak Devam Ediyor

Son zamanlarda çeşitli ülkelerde barışçıl Ortodoks halkına yönelik bir dizi rahatsız edici saldırılar oldu. "Ukrayna Ortodoks Kilisesi"nin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi