1 Mart 2024 Cuma

İsviçre’de Efkaristiya Ekmeği Karton Kutularda Dağıtıldı

İsviçre’de koronavirüs nedeniyle kiliselerin başlattığı Efkaristiya ekmeğinin karton kutulardaki dağıtımı Katolik Kilisesi tarafından engellendi. 

Katolik yetkililer, Efkaristiya ekmeğinin karton kutularda dağıtılmasının Katolik Kilisesi’nin kuralların aykırı olduğunu öne sürdü.

Bu sıradışı yöntem, Koronavirüs karantinasına bağılı olarak Stans’daki (Kanton Nidwalden) Fransiskenlerin Kilisesi tarafından geliştirildi.

Karantina şartlarında Hristiyanların Efkaristiya ayinini gerçekleştirebilmeleri için Stans Kilisesi, sıradışı bir yönteme başvurdu.

Gün içerisinde kilise bir buçuk saat boyunca açılıyor ve ayin salonunun önünde bir masanın üzerinde kibrit kutusu büyüklüğünde kutular diziliyordu. Karton kutular içerisinde özel bir ayin ile Kilise rahibi tarafından kutsanmış Efkaristiya ekmeği bulunuyordu. 

Söz konusu yöntemi ilk uygulamaya başlayan yetkililerin anlattıklarına göre; her gün yaklaşık 10 kişi Efkaristiya ekmeğini almak için kiliseye geliyordu, bazıları kendisi ve yakınları için olmak üzere birden fazla kutu alıyordu. Hristiyanlar önce masanın önünde diz çöküyor ardından ise kutsal ekmeğini alarak evlerine dönüyordu.

Orta İsviçre’nin temsilcisi Rahip Peter Kamenzind’in anlattıklarına göre ilgili karar, Cours Episkoposluğunun, Episkoposu Pierre Burher tarafından alındı.

Rahip Peter Kamenzind: “Stans’daki fransiskenlerin kilisesi tarafından Efkaristiya ekmeğinin karton kutularda dağıtılması hiçbir koşulda onaylanamaz, bu tür bir hizmet Katolik kültürüne hakarettir” açıklamasında bulundu.

Rahip Peter’e göre, geçerli nedenlerden dolayı kilisedeki Efkaristiya ayinine katılamayan insanlara Efkaristiya ekmeğinin dağıtımı ancak özel olarak yetkilendirilmiş rahipler tarafından gerçekleştirilebilir.

Rahip Peter Kamenzind’in açıklamalarından sonra Stans Cemaati, Efkaristiya ekmeğinin karton kutulardaki dağıtımını durdurdu. 

Nidwalden kantonunun başkanı rahip Melchior Bechart, ilk başta episkoposluk makamlarının bu tür uygulamalara itiraz etmediklerini belirtti. (cnl.news/O.D)

Türkiye’deki Kadın Cinayetleri Dünya Basınında: Bir Günde 7 Kadın Öldürüldü

Türkiye'de 27 Şubat Salı günü yedi kadın öldürüldü. Cinayet haberlerinin yansıdığı İngiliz gazetesi The Guardian, kadın cinayetlerindeki...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Gündoğumu Duaları” Sürüyor

Ermeni Apostolik Kiliselerinin Büyük Oruç dönemine ait "Arevakal" (Gündoğumu) duaları sürüyor. Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II,...

Papa Françesko Hastaneye Kaldırıldı

Son dönemde sağlık sorunlarıyla mücadele eden Papa Françesko'nun yeniden hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik Kilisesi'nin...

En Mutlu Çiftlerin Evli ve Kiliseye Gidenler Olduğu Görüldü

Tanınmış bir sosyoloji profesörü tarafından derlenen çalışmaya göre, evli ve düzenli olarak kiliseye katılanlar, en mutlu çiftler...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi