26 Şubat 2021 Cuma

İsviçreli Müjdeci, Mali’de Öldürüldü

Ignazio Cassis

İsviçre hükümeti, dört yıl önce kaçırılan Evanjelik Kilise’de görevli Beatrice Stöckli’nin kendisini esir alan kişiler tarafından öldürüldüğünü doğruladı.

Stöckli, Almanya merkezli müjdeci grup Neues Leben Ghan (Yeni Yaşam Gana) ile Mali’ye gittikten sonra 2012 yılında kaçırılmıştı. İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis, ‘‘Vatandaşımızın ölümünü büyük bir üzüntüyle öğrendim. Bu acımasız eylemi kınıyor ve yakınlarına en derin duygularımı gönderiyorum’’ açıklamasında bulundu.

Beatrice Stöckli

Aşırılık yanlısı grup tarafından kaçırılarak çöle götürülen Stöckli, işkenceye maruz kaldı ve İsa Mesih’i inkâr etmemesi durumunda ölümle tehdit edildi. Dokuz gün alıkonulduktan sonra Burkina Faso hükümeti, tahliyesini bir arabuluculuk süreciyle gerçekleştirdi. Tehditlere rağmen Stöckli hizmetine geri döndü. Ardından Ocak 2016’da silahlı adamlar tarafından evinden kaçırıldı.

Stöckli’nin yanında tutulan yardım görevlisi Sophie Pétronin, esir arkadaşının öldürüldüğünü doğrulaması üzerine Fransız yetkililer tarafından Stöckli’nin ölümü hakkında bilgi verildi. İsviçre Federal Dışişleri Bakanlığı (FDFA) yaptığı açıklamada, ‘‘Görünüşe göre yaklaşık bir ay önce radikal örgüt tarafından öldürüldü. Stöckli’nin cesedinin nerede olduğunu öğrenebilmek için her türlü çabayı gösteriyoruz’’ ifadelerinde bulundu.

İsviçre Özgür Kiliseler Derneği Başkanı Peter Schneeberger, Facebook üzerinden yayınladığı mesajda, ‘‘Mali’de öldürülen Baselli müjdeci Beatrice Stöckli’nin yakınları ile aynı duyguyu paylaşıyoruz ve dua ediyoruz’’ dedi.

Geçtiğimiz hafta İtalyan Peder Pierluigi Maccalli ve Nicola Chiacchion, Malili politikacı Soumaila Cisse ile birlikte büyük çaplı bir mahkum değişiminin ardından serbest bırakıldığı bildirildi. (premierchristian)

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi