30 Haziran 2022 Perşembe

İzmir Aziz Yuhanna Katedrali’nde Kutsal Efkaristiya Bayramı


İzmir Aziz Yuhanna Katedrali’nde 19 Haziran Pazar günü, Kutsal Efkaristiya Bayramı gerçek gününden üç gün sonra kutlandı.

İzmir Başepiskoposu Monsenyör Martin Kmetec’in yokluğunda tören Genel Viker peder Felianus Dogon tarafından yönetildi. Aziz Yuhanna Katedrali’nin Rektörü Peder Ugo, Karşıyaka Azize Helena kilisesinin rahibi Peder Dariusz, Bayraklı Aziz Antuan kilisesinin rahibi Peder Ezio, Göztepe kilisesinin rahibi Peder Ireneusz ve Buca Vaftizci Yahya kilisesinin Rahibi Peder Gabriel Ayin’e eşlik ettiler. Ayrıca İzmir Anglikan Kilisesi’nin Rahibi Peder James Buxton ve İstanbul Büyükdere Kilisesi’nden gelen Peder Mihaita törene katıldılar. 

Yaratılış Kitabı’ndan ve Aziz Pavlus’un Korintilere Birinci Mektubu’ndan Sözler okunduktan sonra Aziz Luka tarafından yazılan Mesih İsa’nın İncil’inden Sözleri, Ekmeğin Çoğalması mucizesinin ünlü hikayesini Peder Ugo okudu.

Ardından Peder Felianus günün müjdesinin sözlerini hatırlatarak verdiği vaazında: “Bu derin bir birliktelik anıdır: Kalabalık Rab’bin sözünden tatmin olur ve şimdi onun yaşam ekmeğiyle beslenir. Ve İncil bize hepsinin tatmin olduğunu söylüyor. Mucize şudur: Bir çarpışmadan ziyade imandan ve duadan ilham alan bir paylaşımdır. Vurgu, çarpma değil, paylaşma eylemindedir. Bu gerçekten önemli. İsa, öğrencilerini sahip oldukları şeyi vermeye ve paylaşmaya davet ediyor. Büyük ya da küçük olması ya da yeterli olmaması önemli değil. Sahip olduğumuz her şeyi sevgi ve şefkatle verirsek, meyve verebilir. İsa’nın bize söylemek istediği buydu… Corpus Christi Bayramı, sahip olduğumuz az şeyi paylaşabilmemiz ve asla kendi içimize çekilmememiz için Tanrı’ya inanmamızı ister” dedi.

Ayin bittikten sonra herkes dizleri üzerine çökerek Efkaristiya’ya ilk olarak bu anda tapındılar. Sonra Katedral’in çevresinde kutsal yürüyüş yapıldı. Önde rahibeler ve çocuklar yola çiçek yaprakları döktüler, arkasında rahipler, sonra Peder Felianus tarafından tutulan Kutsal Efkaristiya, üzerinde cemaatten dört üyenin taşıdığı çadır taşınırken, Ayin’de servis eden bir kişi de Efkaristiya şemsiyesini tuttu. Arkada koro ve cemaatten tüm gelen katılımcılar yürüdüler.

Yürüyüşün ardından Efkaristiya yine sunak üzerine koyuldu ve herkes tekrar dizleri üzerine çöktüler, hem tapındılar hem de beraber farklı dualar ettiler.

Ozan Karagöz tarafından yönetilen Katedral’in Korosu ve org çalan Serkan Şahin muhteşem şekilde bu görkemli Ayine renk kattılar.

(SAT-7 TÜRK/İZMİR-Nathalie Ritzmann)

Başepiskopos Aram Ateşyan, Antilias’a Gidiyor

Beyrut Antilias'ta bulunan Kilikya Katolikosluğu Merkezinde 1 Temmuz Cuma günü, "Müron Orhnek" (Kutsal Yağ Takdisi) töreni gerçekleşecek. Türkiye...

Yüzlerce Kadın Mahkûm Vaftiz Edildi

‘God Behind Bars’ adlı hapishane hizmetleri, mahkûmları İsa Mesih ile tanıştırmak için ülke çapındaki kiliselerle birlikte çalışıyor....

Kiliseler, Kürtaj ile Mücadele Ediyor

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İngiltere ve Galler için en son kürtaj rakamlarını yayınladı. Buna göre, 2021'de...

Teksas’ta 21 Kişinin Hayatını Kaybettiği Okul Yıkılıyor

Teksas, Uvalde Belediye Başkanı Don McLaughlin silahlı bir kişi tarafından 19 öğrenci ve iki öğretmenin öldürüldüğü Robb...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi