3 Haziran 2023 Cumartesi

İzmir Aziz Yuhanna Katedrali’nde Kutsal Efkaristiya Bayramı


İzmir Aziz Yuhanna Katedrali’nde 19 Haziran Pazar günü, Kutsal Efkaristiya Bayramı gerçek gününden üç gün sonra kutlandı.

İzmir Başepiskoposu Monsenyör Martin Kmetec’in yokluğunda tören Genel Viker peder Felianus Dogon tarafından yönetildi. Aziz Yuhanna Katedrali’nin Rektörü Peder Ugo, Karşıyaka Azize Helena kilisesinin rahibi Peder Dariusz, Bayraklı Aziz Antuan kilisesinin rahibi Peder Ezio, Göztepe kilisesinin rahibi Peder Ireneusz ve Buca Vaftizci Yahya kilisesinin Rahibi Peder Gabriel Ayin’e eşlik ettiler. Ayrıca İzmir Anglikan Kilisesi’nin Rahibi Peder James Buxton ve İstanbul Büyükdere Kilisesi’nden gelen Peder Mihaita törene katıldılar. 

Yaratılış Kitabı’ndan ve Aziz Pavlus’un Korintilere Birinci Mektubu’ndan Sözler okunduktan sonra Aziz Luka tarafından yazılan Mesih İsa’nın İncil’inden Sözleri, Ekmeğin Çoğalması mucizesinin ünlü hikayesini Peder Ugo okudu.

Ardından Peder Felianus günün müjdesinin sözlerini hatırlatarak verdiği vaazında: “Bu derin bir birliktelik anıdır: Kalabalık Rab’bin sözünden tatmin olur ve şimdi onun yaşam ekmeğiyle beslenir. Ve İncil bize hepsinin tatmin olduğunu söylüyor. Mucize şudur: Bir çarpışmadan ziyade imandan ve duadan ilham alan bir paylaşımdır. Vurgu, çarpma değil, paylaşma eylemindedir. Bu gerçekten önemli. İsa, öğrencilerini sahip oldukları şeyi vermeye ve paylaşmaya davet ediyor. Büyük ya da küçük olması ya da yeterli olmaması önemli değil. Sahip olduğumuz her şeyi sevgi ve şefkatle verirsek, meyve verebilir. İsa’nın bize söylemek istediği buydu… Corpus Christi Bayramı, sahip olduğumuz az şeyi paylaşabilmemiz ve asla kendi içimize çekilmememiz için Tanrı’ya inanmamızı ister” dedi.

Ayin bittikten sonra herkes dizleri üzerine çökerek Efkaristiya’ya ilk olarak bu anda tapındılar. Sonra Katedral’in çevresinde kutsal yürüyüş yapıldı. Önde rahibeler ve çocuklar yola çiçek yaprakları döktüler, arkasında rahipler, sonra Peder Felianus tarafından tutulan Kutsal Efkaristiya, üzerinde cemaatten dört üyenin taşıdığı çadır taşınırken, Ayin’de servis eden bir kişi de Efkaristiya şemsiyesini tuttu. Arkada koro ve cemaatten tüm gelen katılımcılar yürüdüler.

Yürüyüşün ardından Efkaristiya yine sunak üzerine koyuldu ve herkes tekrar dizleri üzerine çöktüler, hem tapındılar hem de beraber farklı dualar ettiler.

Ozan Karagöz tarafından yönetilen Katedral’in Korosu ve org çalan Serkan Şahin muhteşem şekilde bu görkemli Ayine renk kattılar.

(SAT-7 TÜRK/İZMİR-Nathalie Ritzmann)

‘‘Yaratılış’ın Korunması için Dünya Dua Günü’’

Gezegenimiz için Adalet, İnsanlık için Barış DemektirLaudato si' Hareketi'nin Genel Müdürü Tomas Insua, Yaratılış'ın Korunması için Dünya...

Hristiyanlara Yönelik Saldırıların Ardından İç Savaş Korkusu

Hindistan'ın kuzeydoğusunda Hristiyan toplumuna karşı haftalardır devam eden şiddet olaylarının iç savaşa yol açmasından endişe ediliyor.Manipur eyaletindeki...

Titanik’in Kayıp Hazineleri Ortaya Çıktı

111 yıl önce batan Titanik'in enkazından elde edilen yeni görüntülerde Megalodon köpekbalığı dişinden yapılmış altın bir kolye...

İskenderun Katolik Kilisesi’nde Pentikost Ayini

“Bizi Bir Arada Tutan, Kutsal Ruhtur!”Paskalya Bayramı’ndan sonraki 50’inci günde, “Kutsal Ruh’un Havarilerin Üstüne Dökülüşünün” kutlandığı “Pentikost...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi