17 Mayıs 2021 Pazartesi

İzmir Karşıyaka Kilisesi’nde Azize Helena Bayramı Kutlandı

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde 1904 yılında inşa edilen Sent Helena Kilisesi’nde İzmir Latin Katolik Başepiskoposu Monsenyör Lorenzo Piretto katılımıyla, 26 Eylül 2020 Cumartesi akşamı Azize Helena Bayramı kutlandı.

Ayini, Monsenyör Piretto yönetirken, Kilisenin Başrahibi Dariusz Stanislaw Bialkowski ve Genel Viker Peder Gabriel Ferone de ayine eşlik etti. Bornova Saint Nom de Marie Kilisesi’nin papazı Apollinaire Bahinde ve Sen John Katedralinin rahibi Esteban da ayine katıldılar.

Peder Dariusz’in Aziz Matta tarafından yazılan Mesih İsa’nın İncil’inden sözler okumasından sonra Monsenyör Lorenzo Piretto verdiği vaazında: Yenilenen bu güzel kiliseye adını veren Azize Helena’nın Bayramı’nı kutlamak üzere nihayet bir araya geldik. Bu zor dönemde Azize Helena’ya yakaralım.

Azize Helena mütevazı bir hayat geçmişine sahipti. Bir otelde çalışırken burada daha sonra imparator olan Konstantius ile tanıştı. Onunla evlendi ama daha sonra boşandı. Ancak Azize Helena bu evliliğe hep sadık kaldı. Bu sayede bize harika bir örnek verdi: Yani tüm denemelere ve zorluklara rağmen evlilikte sadakat.

Oğlu Konstantin imparator olduğunda, Azize Helena kendisini tamamen Allah’ı aramaya adadı. Kurtuluşumuz için çarmıhta ölen Oğlu İsa’yı sunan Allah’ın sevgisinin büyüklüğünü anlaması için Kutsal Ruh onu aydınlattı. Bir İncil müjdecisi oldu. İsa’nın çarmıhını yeniden keşfetmek ve hayatıyla İsa’nın günah ve ölüm üzerindeki zaferine tanıklık etmek istedi. Bu nedenle, her zaman Azize Helena’nın yanında haçla tasvir edildiğini görüyoruz. Yeruşalim ve Roma’da Kutsal Haç’a adanmış kiliseler inşa etmeye Helena’yı iten bu müjdeleme tutkusudur. Bununla birlikte, çok sevdiği yoksullara yardımıyla da haça ve İsa’nın sevgisine tanıklık etmiştir.

Mesih İsa’nın üzerinde öldüğü haç, Azize Helena’nın bugün de bize emanet etmek istediği aydınlık işareti olmaktadır” dedi.

Bu sene salgından dolayı ayinden sonra cemaate yemek verilemedi. (SAT-7 TÜRK/İZMİR – Nathalie Ritzmann)

Aynı Yetimhaneden İki Kız, Üniversitede Bir Araya Geldi

Çin'deki aynı yetimhaneden iki kız, Liberty Üniversitesi'nde bir araya geldi ve karşılaşmalarının ancak Tanrı tarafından sağlanmış olabileceğini...

Ermeni Kilisesi ”Rab İsa Mesih’in Göksel Yeruşalim’e Girişi Yortusu”nu Kutladı

Ermeni Kiliseleri, 16 Mayıs Pazar günü, "İkinci Palmiye Pazarı" (Dzağgazart), ''Rab İsa Mesih'in Göksel Yeruşalim'e Girişi Yortusu''nu...

Araştırma: En Fazla Covid-19 Aşısı Olan Dini Grup, Hristiyanlar

İstatistiklere göre, 50 yaşın üzerindekiler arasında aşı olma ihtimali en yüksek olan dini grup Hristiyanlar. Veriler, ileri...

Adana’daki Sin Manastırı Keşfedilmeyi Bekliyor

Adana’nın Kozan ilçesindeki, ''Torosların Sümelası'' olarak tabir edilen tarihi Sin Manastırı, keşfedilmeyi bekliyor. Çukurova Üniversitesi Kozan Meslek Yüksekokulu...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi