6 Mayıs 2021 Perşembe

İzmir’de Filistin barışı için Hristiyan-Müslüman ortak duası

ertan cevik duaİzmir’de İl Müftü Yardımcısı Muharrem Gül ve Dünya Baptist Kiliseleri Türkiye Temsilcisi Pastör Ertan Çevik, Gazze’de kanın durması için birlikte dua etti.

AK Parti İzmir Milletvekili ve Dışişleri Komisyon Üyesi Rifat Sait, Dünya Baptist Kiliseleri Türkiye Temsilcisi Pastör Ertan Çevik, İzmir Müftü Yardımcısı Muharrem Gül ve AK Parti İzmir il Başkanı Bülent Delican, “İsrail’in Filistin’de uyguladığı katliamı kınamak ve dünyaya duyurmak” amacıyla AK Parti İzmir il Başkanlığında basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Sait, “İsrail’in siyonist devlet yönetiminin çocuk demeden, camilere, hastanelere ve hatta Hritisyanlara saldırılarını sürdürdüğünü” söyledi.

Saldırıların, dünyadaki bütün insanların içinde acı olarak yer ettiğini ifade eden Sait, “Bu işin esas sorumlusu siyonist İsrail devletidir. Yahudilerin de bunu kınadığını görüyoruz. Maalesef bayram arefesinde Filistinli kardeşlerimiz bayramı yaşayamıyor. Saldırılar devam ediyor. En büyük hedefimiz ateşkesin bir an önce sağlanması. En azından bu bayram süresince ateşkesin başlatılması ve devam etmesi” diye konuştu.

Sait, Mavi Marmara gemisinin tekrar Gazze’ye yardım için yola çıkacağı bilgisinin geldiğini, ancak bu bilginin henüz kesinlik kazanmadığını sözlerine ekledi.

Dünya Baptist Kiliseleri Türkiye Temsilcisi Pastör Çevik de tüm Müslüman, Hristiyan ve Yahudilerin barış ve huzur içinde bayram geçirebilmelerini istediklerini, ancak ateşkesin bozulması, Filistinli ailelerin evlerine, çocukların, anne ve babaların, yürüyemeyen hastaların üzerine bombaların yağdırılmasının Türkiye’de yaşayan Hristiyan azınlıklar olarak kendilerini çok üzdüğünü kaydetti.

Saldırılarda mağdur olanlarla aynı acıları çektiklerini vurgulayan Çevik, “Onların acıları bizim acılarımızdır” dedi.

AK Parti İl Başkanı Delican ise din, dil ve ırk ayrımı yapmadan bir çok toplumu bir arada yaşatmış ecdadın yeni nesilleri olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“İsrail halkı belki suçlanacak bir halk değildir ama o siyonist yönetim kadın, çocuk demeden birçok insanı katletmiştir. Bu ecdadın yeni nesilleri olarak bunu içimize sindiremiyoruz. İspanya’dan, Rusya’dan kovulan Yahudiler bizlerle kardeşçe yaşadı. Ramazan günü yapılan bu katliamlar hiç bir dine, ahlaka sığmaz.”

Toplantının ardından İzmir Müftü Yardımcısı Muharrem Gül ve Pastör Ertan Çevik Gazze’de akan kanın durması için birlikte dua etti.

Papa Françesko, Mayıs Ayı Duasını Finans Dünyasına Adadı

Papa Françesko, 2021 Mayıs ayının dua konusunu açıkladı ve finansal piyasalardaki spekülasyonu sınırlanması ve insanları korumaları çağrısında...

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II'nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.Patrikliğin...

Siyahi Kilise Liderleri: ”Hükümetin Irk Raporu, Irkçılığın ‘Yaşanmış Tecrübeleri’ İle Çelişiyor”

Siyahi Kilise liderleri, Britanya'da ırkçılıkla ilgili bir Hükümet raporundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.Irk ve Etnik Eşitsizlikler...

Salgın Döneminde Kiliselere Bağış Arttı

LifeWay Research'e göre, ABD'de kiliseye gidenlerin yaklaşık üçte ikisi 2020'deki koronavirüs salgını sırasında bir önceki yıla kıyasla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi