25 Şubat 2021 Perşembe

İzmir’de Filistin barışı için Hristiyan-Müslüman ortak duası

ertan cevik duaİzmir’de İl Müftü Yardımcısı Muharrem Gül ve Dünya Baptist Kiliseleri Türkiye Temsilcisi Pastör Ertan Çevik, Gazze’de kanın durması için birlikte dua etti.

AK Parti İzmir Milletvekili ve Dışişleri Komisyon Üyesi Rifat Sait, Dünya Baptist Kiliseleri Türkiye Temsilcisi Pastör Ertan Çevik, İzmir Müftü Yardımcısı Muharrem Gül ve AK Parti İzmir il Başkanı Bülent Delican, “İsrail’in Filistin’de uyguladığı katliamı kınamak ve dünyaya duyurmak” amacıyla AK Parti İzmir il Başkanlığında basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Sait, “İsrail’in siyonist devlet yönetiminin çocuk demeden, camilere, hastanelere ve hatta Hritisyanlara saldırılarını sürdürdüğünü” söyledi.

Saldırıların, dünyadaki bütün insanların içinde acı olarak yer ettiğini ifade eden Sait, “Bu işin esas sorumlusu siyonist İsrail devletidir. Yahudilerin de bunu kınadığını görüyoruz. Maalesef bayram arefesinde Filistinli kardeşlerimiz bayramı yaşayamıyor. Saldırılar devam ediyor. En büyük hedefimiz ateşkesin bir an önce sağlanması. En azından bu bayram süresince ateşkesin başlatılması ve devam etmesi” diye konuştu.

Sait, Mavi Marmara gemisinin tekrar Gazze’ye yardım için yola çıkacağı bilgisinin geldiğini, ancak bu bilginin henüz kesinlik kazanmadığını sözlerine ekledi.

Dünya Baptist Kiliseleri Türkiye Temsilcisi Pastör Çevik de tüm Müslüman, Hristiyan ve Yahudilerin barış ve huzur içinde bayram geçirebilmelerini istediklerini, ancak ateşkesin bozulması, Filistinli ailelerin evlerine, çocukların, anne ve babaların, yürüyemeyen hastaların üzerine bombaların yağdırılmasının Türkiye’de yaşayan Hristiyan azınlıklar olarak kendilerini çok üzdüğünü kaydetti.

Saldırılarda mağdur olanlarla aynı acıları çektiklerini vurgulayan Çevik, “Onların acıları bizim acılarımızdır” dedi.

AK Parti İl Başkanı Delican ise din, dil ve ırk ayrımı yapmadan bir çok toplumu bir arada yaşatmış ecdadın yeni nesilleri olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“İsrail halkı belki suçlanacak bir halk değildir ama o siyonist yönetim kadın, çocuk demeden birçok insanı katletmiştir. Bu ecdadın yeni nesilleri olarak bunu içimize sindiremiyoruz. İspanya’dan, Rusya’dan kovulan Yahudiler bizlerle kardeşçe yaşadı. Ramazan günü yapılan bu katliamlar hiç bir dine, ahlaka sığmaz.”

Toplantının ardından İzmir Müftü Yardımcısı Muharrem Gül ve Pastör Ertan Çevik Gazze’de akan kanın durması için birlikte dua etti.

Avrupa Kiliseleri, Oruç Dönemi’nde Salgın Kurbanları İçin Dua Ediyor

Kül Çarşambası'ndan itibaren ve Oruç Dönemi boyunca, Avrupa kıtasının Episkoposluk Konferansları Başkanları inanlıları koronavirüs salgını kurbanları için...

Covid-19 Aşısı Olan En Yaşlı Kişi 111 Yaşında

ABD'li 111 yaşındaki Maria Aulenbacher, 1918 yılındaki İspanyol gribi salgınından kurtulmasının ardından, sağlık çalışanlarının alkışları eşliğinde Covid-19...

Salgında ‘Komple Teorilerine’ İnananların Sayısı Arttı

Uluslararası düzeyde yapılan geniş kapsamlı bir araştırmaya göre, yeni tip koronavirüs, insanların büyük bir kısmını eğitim düzeylerinden...

‘Vaka Oranı 100 Binde 35 Olan İllere Gevşeme Yok’

NTV Habere göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın duyurduğu kademeli gevşemede detaylar belli oluyor. İlk gevşeme 100 binde...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi