25 Şubat 2021 Perşembe

İzmir’de Kül Çarşambası Ayini Gerçekleştirildi

İzmir Santa Maria Kilisesi’nde 17 Şubat günü, Kül Çarşambası’yla birlikte Katolikler için en önemli Bayram olan Paskalya’ya Hazırlık Devresi başladı. Kutsal Ayin başlamadan önce Günah İtirafı Gizemi ve tesbih duası gerçekleştirildi.

Kutsal Ayin, İzmir Başepiskoposu Monsenyör Martin Kmetec tarafından yönetilirken, Aziz Yuhanna Katedrali’nin Rektörü Peder Ugo, Ayinin kutlandığı kilisenin, Göztepe Notre-Dame de Lourdes Kilisesi’nin, Alsancak Rosario Kilisesi’nin, Bornova Meryem’in Kutsal Adı Kilisesi’nin ve Karşıyaka Azize Helena Kilisesi’nin rahipleri de Ayine eşlik ettiler.

Peygamber Yoel’in Kitabı’ndan ve Aziz Pavlus’un Korintoslular’a İkinci Mektubu’ndan Sözler okunduktan sonra Diyakon Nikola, Aziz Matta İncil’inden Sözler okudu.

Ardından Monsenyör Martin Türkçe ve İngilizce verdiği vaazında, “…Bu oruç döneminin başlangıcında Hristiyanlar, Mesih’e olan bağlılıklarını yenilemeye davetlidirler. Allah’ın emirlerine göre yaşama iradelerini yenilemeye çağrılırlar, tek kelimeyle hayatı değiştirmeye ve Allah’a dönmeye davet ediliriz.

Oruç zamanını yaşamak ve tövbe etmek için üç yol vardır:

  • Birincisi, Tanrı ile yakın ilişkimiz olarak dua etmek… Bedenimize, sağlığımıza özen göstermemiz gerektiği gibi, bazı jestlerin, uygulamaları düzenli bir şekilde gerçekleştirmemize, imanda uyanık olmak için Ruh’un tapınağı olduğumuzun farkında olmak için dikkat etmemiz gerekir.
  • İkinci uygulama, bedene oruç tarafından uygulanan tövbedir. Oruç ve perhiz uygulamaları.
  • Üçüncü olarak da, İncil’e göre bu oruç döneminde Kilise bizi insanların çektiği acıların farkında olmaya davet ediyor. Kardeşlerimizin bedeninin kırılganlığının farkında olmak demektir bu. Bedensel merhamet işleri aracılığıyla paylaşmaya davet ediliyoruz.” dedi.

Vaaz bittikten sonra tüm katılanlara Başepiskopos ile Santa Maria Kilisesi’nin Başrahibi Peder Pietro kutsanan külleri haç şeklinde başlarına serptiler.

Kullanılan küller, litürjik olarak her zaman bir önceki senenin Palmiye Pazarı’ndan kalan dallar yakılarak kül haline getirilir ve Kül Çarşambası günü kullanılır.

24 Şubat Çarşamba ve Paskalya’ya Hazırlık Dönemi’nde her çarşamba akşamı Haç Yolu, 25 Şubat Perşembe ve Paskalya’ya Hazırlık Dönemi’nde her perşembe akşam üzeri Efkaristiya’ya Tapınma Duası ve akşam (Pazar Ayini olarak) kutsal Ayin İzmir Santa Maria Kilisesi’nde yapılacak. 2021 yılının Paskalya Bayramı, 4 Nisan tarihinde kutlanacak. (Nathalie Ritzmann, Sat-7 Türk İzmir)

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Patrik Sahak II’ye Rahiplerden Önemli Ziyaret

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, 23 Şubat Salı günü, Patrik Vekili Kıdemli Peder Krikor Damadyan’ı, Kadıköy...

17 bin 300 Yıllık Kanguru Çizimi Keşfedildi

Avustralya'nın batısında yer alan ve Aborijin kaya resimleri ile tanınan Kimberley bölgesinde bilim insanları, bir kayalık mağaranın...

Hristiyanlar, Kilise Saldırısının Ardından Endişeli

Bangladeşli Hristiyanlar, geçen hafta Protestan bir kilisenin tahrip edilip yağmalandığını bildirdikten sonra yerel makamlarla ilgili endişelerini ve...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi