11 Ağustos 2022 Perşembe

İzmir’de Lourdes’lu Meryem Ana Bayramı Kutlandı

İzmir’in Göztepe ilçesinde bulunan Notre-Dame de Lourdes Kilisesi’nde 11 Şubat Perşembe günü öğleden sonra Lourdes’lu (Lurdlu) Meryem Ana Bayramı kutlandı.

İzmir Başepiskoposu Monsenyör Martin Kmetec, yerli kilisenin rahibi Peder Gabriel Ferone, Aziz Yuhanna Katedrali’nin Rektörü Peder Ugo, Alsancak Rosario Kilisesi’nin Başrahibi Peder İgor ve rahip Peder Alessandro, Bornova Meryem’in Kutsal Adı kilisesinin Başrahibi Peder Apollinaire ve Karşıyaka Azize Helena kilisesinin rahibi Peder Darius ile birlikte Kutsal Ayin’i kutladı.

Hoş geldiniz konuşmasında Peder Gabriel “Bu kiliseye daha önce sade rahip olarak gelen ve bugün İzmir Başepiskoposu olarak ilk Episkoposluk kutlamasını yapan Mgr Martin’i ağırlamaktan mutluluk duyuyorum… Lourdes, Fransa’da, birçok hastanın çetin sınavlarında teselli bulduğu ve hatta iyileştikleri bir yer olarak bilinir” dedi.

Peygamber Yeşaya’nın Kitabı’ndan Sözler okunduktan sonra Diyakon Nikola Aziz Yuhanna İncil’inden sözler okudu. Ardından Monsenyör Martin verdiği vaazında Lourdes’lu Bernadette Soubirous’nun hikayesini hatırlatı: “1858 yılında Lourdes’’ta sadece dört bin kişi yaşıyordu. Kasabanın yakınında ıssız ve kötü ünüyle bilinen bir yer olan Massabielle Mağarası vardır. Bernadette Soubirous (1844-1879) adlı 14 yaşında, çok iyi ama hasta ve kültürden yoksun bir kız, 1858’de Meryem Ana’nın on sekiz defa ona görünmesiyle kutsiyete büründü.”

Başepiskopos diğer yandan, “Meryem Ana, Bernadette’den mağarayı ot ve çamurdan temizlemesini istedi… Dokuzuncu görümde (25 Şubat 1858), “Hanımefendimiz” Bernadette’den bu ‘Domuzların ini’nin dibine kadar gidip toprağı kazmasını isteyecek ve ona ‘kaynağa gidin, için ve yıkanın’ diyecektir. Böylece işte, Bernadette’in içmesine yetecek kadar çamurlu su fışkırmaya başladı. Ve burada bu su yavaş yavaş şeffaf, saf, berrak hale geldi…Sembolik bir şekilde, bu bize Mesih’in yüreğinin gizemini hatırlatır: ‘Bir asker, mızrağıyla O’nun yüreğini deldi ve böğründen hemen kan ve su fışkırdı.’ Ama aynı zamanda, Allah’ın suretinde ve benzerliğinde yaratılan insan yüreğinin gizeminin derinliklerini de bize gösterdi: ‘Sana vereceğim su, sende sonsuz yaşam kaynağı olacaktır.’

25 Mart 1858, on altıncı görüm günü, Bernadette mağaraya gitti ve burada, Lourdes’un Rahibi Peyramale’nin isteğiyle ‘Hanımefendi’den onun adını söylemesini istedi. Bernadette soruyu ona üç kez sordu. Dördüncü isteği üzerine, ‘Hanımefendi’ yerel lehçeyle yanıt verdi: ‘Ben, Lekesiz Rahme Düşen’im” dedi.

Mgr Martin, “Bize şunu söylemek Bernadette’in görevi olacaktır: Hepimiz lekesiz olmaya çağrıldık. Bu nedenle, Kilise ve tüm Hristiyanlar, lekesiz olmak, kökten bağışlanmak ve böylece aynı zamanda Allah’ın tanıkları olmak için kendilerinde Allah’ın ikamet etmesine izin vermelidirler” sözleriyle vaazını bitirdi.

Göztepe Kilise’nin korosu Latince, Türkçe ve Fransızca ilahiler söyleyerek ayine renk kattı. (Nathalie Ritzmann, Sat-7 Türk İzmir)

Papa, Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Başkanı ile Görüştü

Papa Françesko, Patrik Kirill’le görüşmesi öncesinde Rus Ortodoks Kilisesi’nin güçlü önderlerinden Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Dairesi...

Çin Nüfusu 2025 Yılına Kadar Azalmaya Başlayacak

Dünyanın en kalabalık ülkesi konumunda bulunan Çin’in nüfus artış hızının her geçen gün azaldığı ve 2025 yılı...

Gençler, Yoksullukla Mücadele Ediyor

Geçen yıl 16-25 yaşındakilerin neredeyse yarısı, yaşam maliyetlerinin artışı nedeniyle yatağa aç girdi. Evsizleri destekleyen bir yardım...

Kiliseler İklim Değişikliğiyle Mücadele Ediyor

Çevreyi korumak için çalışan Hristiyan yardım kuruluşu, İngiltere ve Galler'de iklim değişikliğiyle mücadele eden 5 bin'den fazla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi