fbpx
21 Haziran 2024 Cuma

İzmir’de Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı Kutlaması

Katolik Kilisesi için, 2 Şubat çok önemli bir tarihtir. Hem Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı günü, hem “Adanmış Yaşam” hem de bu sene Monsenyör Martin Kmetec’in Başepiskoposluk Kutsamasının ikinci yıl dönümü Aziz Polikarp Kilisesi’nde kutlandı.

İzmir Başepiskoposu Ayin’i yönetirken hemen hemen İzmir’in tüm rahipleri ve rahibeleri bu görkemli Ayin’e katıldılar.

Ayin başlamadan önce bir saat boyunca Efkaristiya tapınması yapıldı ve bu ibadetin bitişinde İzmir Başepiskoposu Monsenyör Martin Kmetec Efkaristiya ile herkesi takdis etti.

Ayin başlangıcında kilisenin girişinde Episkopos’un tuttuğu mum yakıldı, böylece ışık tüm katılımcılarla paylaşıldı ve taşındı. Bunun anlamı, Hristiyanların ışığın taşıyıcısı olarak adlandırılması ve ışığı başkalarıyla paylaşmaya davetli olmalarıdır. Mum ışığı alayı – İsa’yı – başkalarına getirme ve paylaşma görevimizi hatırlatır.

İncil’in Luka Kitabı’ndan sözler okunduktan sonra İzmir Başepiskoposu vaazına “Bugün Tanrı’ya şükretmek için toplanmış bulunuyoruz. Yaşam için, iman için, Kilise için, kurtuluş için ve Kilise’de ve Kilise aracılığıyla bize sunulan merhamet için O’na teşekkür etmek istiyoruz. Bize bahşedilen yaşam için Tanrı’ya şükredelim. Baba’nın Sevgisinin ışığında yaşanmış bir hayat fırsatı için O’na şükredelim. Yüreklerimizde hareket eden ve Mesih’i ve Müjde’nin yolunu bize tanıtan Kutsal Ruh’a şükredelim.” cümleleriyle başladı.

Ayin sonunda Genel Vekil Peder Felianus söz aldı. Episkoposluk atamasının ikinci yıldönümü kutlamasında hem burada bulunan rahipler ve rahibeler, diyakon, adanmış erkek ve kadınların hem de yerel kilisede yaşayan tüm kutsal Tanrı Halkı’nın duygularını Monsenyör Martin’e en içten dilekleriyle sunmak istediğini söyledi.

Meryem Ana ve Havari Yuhanna rahibeleri ve de Bedenleşmis Söz (Verbo İncarnato) Cemaati’nden rahibeler ilahilerle bu özel bayrama renk kattılar. (SAT-7 TÜRK/İZMİR – Nathalie Ritzmann)

Padovalı Aziz Antuan Bayramı, İstanbul’da Geniş Katılımla Kutlandı

İstanbul’un neredeyse en tanınmış Kilisesi olan Aziz Antuan Kilisesi’nde, Aziz Antuan Bayramı görkem ve coşku ile kutlandı....

Samatya Surp Kevork Kilisesi’nde Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II., 16 Haziran 2024 Pazar günü, Samatya Surp Kevork Kilisesi'ndeki Kutsal Sunu...

Yaşam Yanlısı Gebelik Merkezleri, İhtiyaç Sahiplerine Destek Oluyor

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 2 bin 750 yaşam yanlısı gebelik merkezinin, 2022'de ihtiyaç sahiplerine ve ailelere yaklaşık 368...

Z Kuşağı Tanrı’yı Arıyor

Yapılan bir araştırmada, Birleşik Krallık'taki gençlerin inancına bağlı olduğu görüldü. İnancın Yaşama Etkisi Enstitüsü (IIFL) tarafından yapılan...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi