19 Nisan 2021 Pazartesi

İzmir’de Paskalya Arifesi ve Bayramı

İzmir Santa Maria Kilisesi’nde Kutsal Paskalya Arife Ayini ve Paskalya Bayramı kutlamaları, sokağa çıkma yasağına rağmen, Valilik izniyle cemaat ile gerçekleşti.

Paskalya Arifesi Cumartesi günü, İzmir Başepiskoposu Monsenyör Martin Kmetec tarafından yönetilirken, Aziz Yuhanna Katedrali’nin Rektörü, Bornova Meryem’in Kutsal Adı Kilisesi’nin, Santa Maria Kilisesi’nin ve Karşıyaka Azize Helena Kilisesi’nin rahipleri törene eşlik ettiler.

Paskalya Arifesi geleneksel dört temel aşama ile yapıldı. Önce ateşin kutsanması ve Paskalya mumunun hazırlanmasını içeren ışık töreni gerçekleştirildi. Monsenyör Martin, Arife’nin anlamını açıkladıktan sonra ateşi takdis etti, sonra Paskalya mumu üzerine bir haç çizdi, üstüne Alfa harfini, altına Omega harfini ve etrafına yılın tarihini yazdı. Ardından Paskalya mumunu ateşle yaktı ve rahipler cemaatin de mumlarını yaktıktan sonra sunağa doğru yürüyüş yaparken kilise yavaş yavaş ışıklandırıldı.

Kutsal Kitap’ın okunması olan ikinci bölümde Yaratılış Kitabı’ndan sözlerle başlandı, Çıkış Kitabı’ndan sözlerle, Peygamber Hezekiyel’in Kitabı’ndan sözler ve Aziz Pavlus’un Romalılara Mektubundan sözler ile devam edildi. Sonra Diyakon Nikola Aziz Markos İncil’inden Sözler okudu.

Monsenyör Martin Türkçe, İngilizce ve İtalyanca verdiği vaazında diğer yandan: “Vaftizimizle yeniden yaratılmış oluruz. İsa’nın ölümü ve dirilişinde yeniden yaratıldık. Bizim yolumuz ebediyete açıktır…

Mezarın önündeki taş, burada ve şimdi aramızda olabileceğini bildiğimiz birçok engeli ve yaşamımızdaki yeni lütuf hayatımıza karşı çıkmayı simgeliyor. Ama korkmamalıyız. Rab dirildi. O’nun hayatımızda var olduğunu bildiğimizde her şey daha kolay hale gelir” dedi.

Üçüncü bölüm vaftiz suyunun takdisiydi. Peder Felianus tarafından “Azizlere Yakarış’’ ilahisi söylendikten sonra Başepiskopos vaftiz suyunu takdis etti ve Paskalya mumu suya batırıldı. Sonra vaftiz yeminlerinin yenilenmesi cemaat ile yapıldı. Ardından Paskalya mumunu ateşle yeniden yaktı ve rahipler tekrar cemaatin mumlarını da yaktıktan sonra Monsenyör Martin herkesi takdis etti. Efkaristiya Kutlaması ile Arife’nin dördüncü bölümü bitirildi.

Pazar günü, Paskalya Bayramı Monsenyör Martin tarafından tekrar yönetildi. İncil okumasından önce Sequentia – Paskalya Ezgisi – Victimae paschali (Paskalya Kurbanı) ilahisi söylendi.

Peder Felianus, Türkçe ve İngilizce verdiği vaazında Paskalya mutluluğunu ve umudunu hatırlattı. (Nathalie Ritzmann, SAT-7 TÜRK/İzmir)

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi