1 Mart 2024 Cuma

İzmir’de Türkiye Efkaristiya Yılı’nın Açılışı

İzmir Aziz Yuhanna Katedral Bazilikası’nda 2 Aralık Cumartesi günü saat 18.00’de “Türkiye Efkaristiya Yılı’nın Açılışı” İzmir Başepiskoposu Monsenyör Martin Kmetec’in yokluğunda, Efkaristiya Kongresi Türkiye temsilcisi olan Peder Alessandro Amprino tarafından yönetildi. İzmir’in farklı kiliselerinden rahipler ile Antalya Kilisesi’nden Peder Ludger Pasker bu töreni katıldı.

İlk olarak Peder Alessandro Noel’e hazırlık devresinin ilk mumunu yaktı. 

Ardından açılış konuşmasında Episkoposluk Genel Yardımcısı Peder Felianus Dogon: “Bugün Noel’e Hazırlık Dönemine başlarken tüm kiliseyle birlikte burada Efkaristiya yılına katılmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Advent, yani Noel’e Hazırlık Dönemi tüm insanlığın Dünyanın Kurtarıcısı İsa’ya olan özlemini ifade eder. Kilise de bu yılı Efkaristiya yılı olarak kutlamaktadır. Efkaristiya imanımızın merkezidir, yeryüzündeki yaşamımızı besleyen cennetten gelen bir gıdadır. Zamanımızın değişen gerçekliğinin arasında Hristiyan olmamıza yardımcı olan bir besindir” dedi.

Ardından Peder Alessandro da kısaca söz alarak: “Öncelikle, bazı işleri nedeniyle bu kutlama sırasında aramızda bulunamayan Başepiskoposumuz Martin’in selamlarını sizlere getirdim. Kendisi dualarımızda bizimle birliktedir ve biz de onun için dua ediyoruz. Bu akşam, Noel’e Hazırlık Dönemi’nin başlangıcında, Rab İsa bizi Söz ve Efkaristiya sofrasına davet ediyor. Bu davet büyük bir sevgi armağanıdır: Nitekim Efkaristiya, Kilise’nin yaşamının ‘kalbidir.’ Efkaristiya olmadan ve İsa’yla bu gerçek buluşma olmadan bizler yaşayamayız” şeklinde devam etti.

Peygamber Yeşaya’nın Kitabı’ndan Sözler ve Aziz Pavlus’un 1. Korintliler Kitabı’ndan Sözler okunduktan sonra, Buca Aziz Vaftizci Yuhanna Kilisesi’nden Peder Gabriel Ferone, Aziz Markos tarafından yazılan Mesih İsa’nın İncil’inden Sözler okudu.

Peder Felianus verdiği vaazında: “Tanrı’nın en büyük armağanı olan İsa, insan hayatında ve tarihinde beklenti, umut ve sevinç yaratmaktadır. Kutsal Efkaristiya’da yaptığımız ve deneyimlediğimiz şey budur. Efkaristiya şükran anlamına gelir. Tanrı’ya şükretmek için yapılan bir eylemdir. Dolayısıyla, Kutsal Efkaristiya’nın en önemli kısmı, Tanrı’nın insanlığa en büyük armağanı olan şükranın gerçekleştirilmesidir.

Bu Efkaristiya hazırlığının ilk işaretlerinden birini Yaratılış Kitabı’nda, Salem Kralı ve Yüce Tanrı’nın kâhini olan Melkisedek’in ekmek ve şarap sunarak İbrahim’i kutsamasında buluruz. Efkaristiya hazırlığının ikinci işaretini Mısır’dan Çıkış Kitabı’nda, İsrail halkının çölde aç olduğu ve Tanrı’ya karşı mırıldandıkları zaman buluruz. Musa’dan yiyecek istediler ve Musa onlar için Tanrı’ya yalvardı. Tanrı onlara gökten yiyecek sağladı. Tanrı Musa aracılığıyla şöyle karşılık verir: ‘Size gökten ekmek yağdıracağım. Halk her gün gidip günlük ekmeğini toplayacak.’

Efkaristiya’yı kabul ederken bizler de İsa’nın ‘Bana gelen asla acıkmaz’ (Yuhanna 6:35) sözlerine inanmalıyız. Kutsal Efkaristiya’da, kurtuluşumuzun kaynağı olan O’nun yaşamını kutlarız. O’nun bizim için yeni bir yaşam kaynağı olan ekmek olarak kırılmasını kutlarız. Kutsal Efkaristiya’da, Baba’nın biricik Oğlu Mesih’in kanını almaya, karanlıktan ve günahın köleliğinden kurtuluşumuzun bir işareti olarak Yaşam Ekmeği’ni yemeye çağrılırız.

Her Efkaristiya, İsa’nın öğrencisi olarak kutsallıkta büyümemiz için kesinlikle bir mücadele ve bir çağrıdır. Kutsallık sürecinde büyümenin ilk unsuru alçakgönüllülüktür. 

Kutsallıkta büyümenin ikinci unsuru, Tanrı’nın bizim için yaptıklarını kabul ederek şükran duyma tutumudur. Kutsallıkta büyümenin üçüncü unsuru bölünen ve paylaşılan ekmektir. Ancak ihtiyacı olan kardeşlerimiz için yaşamda fedakârlık yapmaya hazır olduğumuzda yaşam verici olabiliriz.dedi.

Ayin sonunda Efkaristiya tapınması gerçekleştirildi.

Efkaristiya Yılı boyunca her ayın ilk cuma günü saat 10 ile 17 arası İzmir Aziz Yuhanna Katedrali’nin şapelinde (kişisel) tapınma duası yapılacaktır. 

(SAT-7 TÜRK İzmir / Nathalie Ritzmann)

Türkiye’deki Kadın Cinayetleri Dünya Basınında: Bir Günde 7 Kadın Öldürüldü

Türkiye'de 27 Şubat Salı günü yedi kadın öldürüldü. Cinayet haberlerinin yansıdığı İngiliz gazetesi The Guardian, kadın cinayetlerindeki...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Gündoğumu Duaları” Sürüyor

Ermeni Apostolik Kiliselerinin Büyük Oruç dönemine ait "Arevakal" (Gündoğumu) duaları sürüyor. Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II,...

Papa Françesko Hastaneye Kaldırıldı

Son dönemde sağlık sorunlarıyla mücadele eden Papa Françesko'nun yeniden hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik Kilisesi'nin...

En Mutlu Çiftlerin Evli ve Kiliseye Gidenler Olduğu Görüldü

Tanınmış bir sosyoloji profesörü tarafından derlenen çalışmaya göre, evli ve düzenli olarak kiliseye katılanlar, en mutlu çiftler...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi