22 Haziran 2021 Salı

Kaçırılan Hristiyan Kız, İnancından Vazgeçmek Zorunda Kaldı

Pakistan’da kaçırılan 14 yaşındaki Hristiyan kız, kendisini kaçıran kişiyle evlenmek ve inancından vazgeçmek zorunda kaldı.

Hristiyan yardım derneği Church in Need (ACN), Maria Shahbaz’ın işe giderken kaçırıldığını açıkladı. Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Shahbaz 28 Nisan’da saat 14:00 civarında Muhamad Nakash ve iki suç ortağı tarafından silah zoruyla kaçırıldı.

5 Mayıs’ta Faisalabad Sulh Ceza Mahkemesi, doğum belgesinde 14 yaşında görülmesine rağmen Shahbaz’ın 19 yaşında olduğuna dair Nakash lehine karar verdi. 

ACN’den John Pontifex, Pakistan’ın bazı bölgelerinde çocuk evlilikleri yasak olmasına rağmen, geleneklere öncelik verildiğini söyledi. Pontifex, ‘‘Burada yaşanan zorluk, hukukun mevcut olmasına rağmen, halkın geleneklerine bağlı yaşamasıdır. Ergenliğe giren kızların evlenmesi tamamen meşru kabul ediliyor’’ dedi. 

Ailenin Hristiyan avukatı Khalil Tahir Sandhu, kararın temyiz edileceğini ve davayı Lahor Yüksek Mahkemesine, gerekirse Pakistan Yüksek Mahkemesi’ne taşıyacağını açıkladı.

Ülkedeki insan hakları örgütü olan Dayanışma ve Barış Hareketi, Pakistan’da her yıl yaklaşık 1.000 Hristiyan ve Hindu kadının ve kız çocuğunun kaçırıldığını bildirdi.

Kaçırılma olayından sonra kalp krizi geçiren Maria’nın annesi, hastaneden taburcu edilmesinin ardından Pontifex ile görüştü.

Aile, en kısa zamanda Maira’nın eve dönmesini bekliyor ve onu bir daha görememekten endişeleniyor. 16 yaşındaki Maira’nın ablası Saira, ‘‘Maira hala bir çocuk ve onun çocukluğundan yararlanıldı. Şarkı söylemeyi seviyor. Onu ve şarkılarını çok özlüyorum’’ dedi. (premierchristian.news)

DSÖ: Yoksul Ülkelere Dağıtılan Aşılar Tükendi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) COVAX kapsamında yoksul ülkelere dağıtılmak için sağlanan aşıların tükendiğini duyurdu.Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ),...

Noel Baba, Demre’de Gecikmeli Olarak Anıldı

Dünyada 'Noel Baba' olarak tanınan 'Aziz Nikolaos', mezarının bulunduğu Antalya'nın Demre ilçesinde anıldı. Her yıl ölüm yıl...

Van’daki Saint Thomas Ermeni Manastırı Kaderine Terk Edildi

Van Gölü’ne karşı ihtişamlı güzelliğiyle bilinen Saint Thomas Ermeni Manastırı, bakımsızlıktan ve ilgisizlikten yok olma tehlikesiyle karşı...

Papa Françesko: ‘‘Küçük Gıda Üreticilerine Yardım Edin’’

Papa Françesko, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, dünyanın küçük gıda üreticilerine yardım etmek için daha fazlasını yapması gerektiğini...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi