8 Mart 2021 Pazartesi

Kaçırılan Hristiyan Kız, İnancından Vazgeçmek Zorunda Kaldı

Pakistan’da kaçırılan 14 yaşındaki Hristiyan kız, kendisini kaçıran kişiyle evlenmek ve inancından vazgeçmek zorunda kaldı.

Hristiyan yardım derneği Church in Need (ACN), Maria Shahbaz’ın işe giderken kaçırıldığını açıkladı. Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Shahbaz 28 Nisan’da saat 14:00 civarında Muhamad Nakash ve iki suç ortağı tarafından silah zoruyla kaçırıldı.

5 Mayıs’ta Faisalabad Sulh Ceza Mahkemesi, doğum belgesinde 14 yaşında görülmesine rağmen Shahbaz’ın 19 yaşında olduğuna dair Nakash lehine karar verdi. 

ACN’den John Pontifex, Pakistan’ın bazı bölgelerinde çocuk evlilikleri yasak olmasına rağmen, geleneklere öncelik verildiğini söyledi. Pontifex, ‘‘Burada yaşanan zorluk, hukukun mevcut olmasına rağmen, halkın geleneklerine bağlı yaşamasıdır. Ergenliğe giren kızların evlenmesi tamamen meşru kabul ediliyor’’ dedi. 

Ailenin Hristiyan avukatı Khalil Tahir Sandhu, kararın temyiz edileceğini ve davayı Lahor Yüksek Mahkemesine, gerekirse Pakistan Yüksek Mahkemesi’ne taşıyacağını açıkladı.

Ülkedeki insan hakları örgütü olan Dayanışma ve Barış Hareketi, Pakistan’da her yıl yaklaşık 1.000 Hristiyan ve Hindu kadının ve kız çocuğunun kaçırıldığını bildirdi.

Kaçırılma olayından sonra kalp krizi geçiren Maria’nın annesi, hastaneden taburcu edilmesinin ardından Pontifex ile görüştü.

Aile, en kısa zamanda Maira’nın eve dönmesini bekliyor ve onu bir daha görememekten endişeleniyor. 16 yaşındaki Maira’nın ablası Saira, ‘‘Maira hala bir çocuk ve onun çocukluğundan yararlanıldı. Şarkı söylemeyi seviyor. Onu ve şarkılarını çok özlüyorum’’ dedi. (premierchristian.news)

Türkiye’deki Bilim Kadınlarının Oranı Avrupa Ortalamasının Üstünde

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2019 verilerine göre, Türkiye’deki bilim kadınlarının oranı Avrupa ülkelerinin ortalamasının üstünde.Avrupa Birliği...

Kilise Yaşlıları Öldürdü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Kiliselerden Engelli Kişiler için İşbirliği

Kiliseler, Engelli Kişilere Yönelik Balo Etkinliğini Uluslararası Başarıya Dönüştürmek İçin Tim Tebow ile İşbirliği yaptı. Tim Tebow...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi