4 Şubat 2023 Cumartesi

Kaçırılan Pastör Ölü Bulundu

Güneydoğu Asya ülkesi olan Laos’ta bir pastör kaybolduktan birkaç gün sonra ölü bulundu. Pastörün inancı nedeniyle öldürüldüğü iddia edildi. 

Laos’un Nakai bölgesine bağlı Donkeo köyünün bir sakini, üç adamın 48 yaşındaki Pastör Sy Seng Manee’yi zorla bir kamyona bindirerek götürdüğünü anlattı. Arama çalışmalarının ardından pastörün cansız bedeni köye yakın bir yol kenarında bulunduğu ve vücudunda darp izlerine rastlanıldı.

Pastörün bölge yetkileri tarafından tutuklanıp öldürüldüğünü iddia eden yerel sakin, Hristiyan olması nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi. Bir başka sakin ise, ‘‘Hristiyanlığı sevmiyorlar ve Hristiyanları öldürmek istiyorlar’’ dedi.

Hristiyan bir köylü, faillerin bir an önce yakalanması için polise başvurarak, ‘‘Katiller yakalanmazsa, bu acı durum Hristiyan cemaatini güçlü bir şekilde etkileyecektir’’ dedi. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.  

Pastör Sy, Ağustos 2018’de evinde haftalık toplantılar düzenlemesi nedeniyle tutuklanmış. İnancını terk edeceğine ve Tanrı Sözü’nü duyurmayı bırakacağına dair kendisine sunulan belgeyi imzalamayan pastör, üç gün hapis cezasına ve para cezasına çarptırılmıştı.

Nakai bölgesinden bir pastör, ‘‘Her bölgede Hristiyanlığa yönelik yaklaşım farklı. Bazı bölgeler Hristiyanlara karşı oldukça katı’’ dedi. Aralık 2019’da yürürlüğe giren yasa, ülkedeki Hristiyanlara hizmet etme, vaaz verme ve Laos dışındaki inanlılarla iletişime geçme hakkı tanıyor. Ancak özellikle kırsal bölgelerde yaşayan Hristiyanlar zulme maruz kalıyor. (Barnabas Fund)

Papa Françesko, Evlilik Birliğinin Önemine Değindi

‘‘Evlilik, Kadın ve Erkek Arasında Ömür Boyu Süren Bir Birlikteliktir’’Kilise'nin evlilikle ilgili öğretisini hatırlatan Papa Françesko, ‘‘Bugün...

Sudan’da 4 Hristiyan Öldürüldü

Yerel bir kaynağa göre, 23 Ocak'ta bir pastör ve üç Hristiyan aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü. Güney Kordofan eyaletinin...

İsa Mesih’in Mabede Sunulması Bayramı, İskenderun’da Ayinle Kutlandı

Rabbimiz İsa Mesih’in, Doğumunun ardından 40. gününde Mabede Sunulması olarak anılan ve kutlanan ‘Nur Bayramı’ İskenderun Müjdeleme Latin Katolik...

İzmir’de Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı Kutlaması

Katolik Kilisesi için, 2 Şubat çok önemli bir tarihtir. Hem Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı günü, hem...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi