1 Mart 2024 Cuma

Kaçırılan Pastör Ölü Bulundu

Güneydoğu Asya ülkesi olan Laos’ta bir pastör kaybolduktan birkaç gün sonra ölü bulundu. Pastörün inancı nedeniyle öldürüldüğü iddia edildi. 

Laos’un Nakai bölgesine bağlı Donkeo köyünün bir sakini, üç adamın 48 yaşındaki Pastör Sy Seng Manee’yi zorla bir kamyona bindirerek götürdüğünü anlattı. Arama çalışmalarının ardından pastörün cansız bedeni köye yakın bir yol kenarında bulunduğu ve vücudunda darp izlerine rastlanıldı.

Pastörün bölge yetkileri tarafından tutuklanıp öldürüldüğünü iddia eden yerel sakin, Hristiyan olması nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi. Bir başka sakin ise, ‘‘Hristiyanlığı sevmiyorlar ve Hristiyanları öldürmek istiyorlar’’ dedi.

Hristiyan bir köylü, faillerin bir an önce yakalanması için polise başvurarak, ‘‘Katiller yakalanmazsa, bu acı durum Hristiyan cemaatini güçlü bir şekilde etkileyecektir’’ dedi. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.  

Pastör Sy, Ağustos 2018’de evinde haftalık toplantılar düzenlemesi nedeniyle tutuklanmış. İnancını terk edeceğine ve Tanrı Sözü’nü duyurmayı bırakacağına dair kendisine sunulan belgeyi imzalamayan pastör, üç gün hapis cezasına ve para cezasına çarptırılmıştı.

Nakai bölgesinden bir pastör, ‘‘Her bölgede Hristiyanlığa yönelik yaklaşım farklı. Bazı bölgeler Hristiyanlara karşı oldukça katı’’ dedi. Aralık 2019’da yürürlüğe giren yasa, ülkedeki Hristiyanlara hizmet etme, vaaz verme ve Laos dışındaki inanlılarla iletişime geçme hakkı tanıyor. Ancak özellikle kırsal bölgelerde yaşayan Hristiyanlar zulme maruz kalıyor. (Barnabas Fund)

Türkiye’deki Kadın Cinayetleri Dünya Basınında: Bir Günde 7 Kadın Öldürüldü

Türkiye'de 27 Şubat Salı günü yedi kadın öldürüldü. Cinayet haberlerinin yansıdığı İngiliz gazetesi The Guardian, kadın cinayetlerindeki...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Gündoğumu Duaları” Sürüyor

Ermeni Apostolik Kiliselerinin Büyük Oruç dönemine ait "Arevakal" (Gündoğumu) duaları sürüyor. Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II,...

Papa Françesko Hastaneye Kaldırıldı

Son dönemde sağlık sorunlarıyla mücadele eden Papa Françesko'nun yeniden hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik Kilisesi'nin...

En Mutlu Çiftlerin Evli ve Kiliseye Gidenler Olduğu Görüldü

Tanınmış bir sosyoloji profesörü tarafından derlenen çalışmaya göre, evli ve düzenli olarak kiliseye katılanlar, en mutlu çiftler...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi