1 Mart 2024 Cuma

Kadasetli Patrik II. Sahak Maşalyan, Patrik Sıfatı İle İlk Kutsal Sunu Ayinini Gerçekleştirdi

Pazar günü (12 Ocak) Türkiye Ermenileri Patriklik Merkez Meryem Ana (Surp Asdvadzadzin) Kilisesi, tarihi günlerinden birine tanık oldu. 

11 Ocak Cumartesi günü tahta çıkan 85. Patrik II. Sahak Maşalyan sabah erken saatlerde başlayan törenle “Patrik” ünvanı ile ilk kutsal sunu ayini “Antranik Badarak” ını gerçekleştirdi. 

Tören Patrikhane binasında, yurt dışından gelen yüksek rütbeli din adamlarının ve Türkiye Patrikliği’ne bağlı din adamlarının seslendirdiği ilahilerle Patrik Hazretleri ve din adamlarının kortej halinde Meryem Ana (Surp Asdvadzadzin) Kilisesi’ne geçmesi ile başladı. Kiliseyi tamamen dolduran Hristiyan halkın ilgisi dikkat çekiciydi. Tören süresince Patrik Maşalyan’ın sunaktaki yardımcılıklarını Rahip Şınork Donikyan ve Peder Şahen Uhanyan yaparken, ilahileri de şef Sevan Agoşyan yönetiminde ve Edvin Galiboğlu’nun orgu eşliğinde kiliseler karma korosu seslendirdi. 

Ayin sırasında Müteveffa patrik II. Mesrop Mutafyan için ayin-i ruhani okundu. Ayinde ilk kez dualar içerisinde Patrik II. Sahak anılmaya başlandı. Sonrasında vaazını konuşan Patrik II. Sahak özetle; bugünün kendi hayatında çok özel olduğunu, Ermeni toplumunun kendisi için dua etmesini, kendisinin de Tanrı’dan bilgelik dilediğini söylerken, kilisenin birleştirici gücünün herkesi doğruluk ve imanda birleştirmesini istediğini dile getirdi. 

Ardından Komünyon (kutsal ekmek) dağıtımına geçildi. Sonrasında yine kortej halinde kiliseden çıkılıp Patrikhane’ye geçildi. Yine bu sırada halkın coşkusu ve sevinci görülmeye değerdi. Patrikhanedeki takdis duaları ile de tören son buldu. 

Daha sonra patrik hazretleri, yurt içi ve yurt dışından gelen din adamlarını ve halkı patriklik kabul salonunda ağırladı, hepsiyle sohbetler etti. 

Türkiye’deki Kadın Cinayetleri Dünya Basınında: Bir Günde 7 Kadın Öldürüldü

Türkiye'de 27 Şubat Salı günü yedi kadın öldürüldü. Cinayet haberlerinin yansıdığı İngiliz gazetesi The Guardian, kadın cinayetlerindeki...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Gündoğumu Duaları” Sürüyor

Ermeni Apostolik Kiliselerinin Büyük Oruç dönemine ait "Arevakal" (Gündoğumu) duaları sürüyor. Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II,...

Papa Françesko Hastaneye Kaldırıldı

Son dönemde sağlık sorunlarıyla mücadele eden Papa Françesko'nun yeniden hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik Kilisesi'nin...

En Mutlu Çiftlerin Evli ve Kiliseye Gidenler Olduğu Görüldü

Tanınmış bir sosyoloji profesörü tarafından derlenen çalışmaya göre, evli ve düzenli olarak kiliseye katılanlar, en mutlu çiftler...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi