5 Aralık 2023 Salı

Kandilli Sırpots Yergodasan Arakelots Kilisesi Yeniden İbadete Açıldı

Kandilli Sırpots Yergodasan Arakelots Kilisesi, Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II eli ile mesh edilip kutsanarak yeniden ibadete açıldı. Patrik Sahak II, yeniden ibadete açılan Kilise’de Surp Badarak (Kutsal Sunu) sundu.

 

Temmuz 2022’den bu yana tadilatta olan Kandilli Surp Yergodasan Arakelots Kilisesi, 17 Kasım Cuma günü, Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II’nin riyasetindeki törenle yeniden ibadete açıldı. 

Patriklik makamına bağlı Rahipler, Pederler, Kandilli Kilisesi Vakfı başkanı Ohannes Fenerci ve yönetim kurulu üyeleri, Ermeni Kilise Vakıflarından bazı başkan ve yöneticiler ve oldukça kalabalık sayıda inanlının hazır bulunduğu tören Patrik Vekili Kıdemli Peder Krikor Damadyan’ın söylediği “patz mez der” (aç bize Tanrım) ilahisi ile başladı, kapı Patrik Sahak II tarafından üç kez vuruldu, ardından Patrik Sahak II başta olmak üzere, törene katılan patriklik makamına bağlı din adamları ve açılışa katılanlar, kiliseden içeri girdiler. Pederler ellerindeki zeytin dalları ile su saçtılar. 

Tören süresince okunan dualardan sonra pederler tarafından seslendirilen dualar ve ilahiler eşliğinde, Patrik Kadasetli Sahak II, Surp Müron” (Kutsal Yağ) ile kilisenin ana sunağını, yan sunaklarını ve vaftiz havuzunu mesh ederek kutsadı. 

Kutsama töreninden sonra akşam duaları okundu. Sonrasında Patrik Sahak II Ermenice ve Türkçe vaaz verdi. 

18 Kasım Cumartesi günü ise, yeniden mesh edilip ibadete açılan Kandilli Kilisesi’nde Patrik Sahak II eli ile Surp Badarak sunuldu. 

Surp Badarak, Khorurt Khorin İlahisi ile başladı ve Patrik Sahak II, kortej halinde Kiliseye girdiğinde “Hraşapar” duaları okundu. Sunak önünde “tövbe” dualarını Başrahip Zakeos Ohanyan’a söyleyen Patrik Sahak II sonrasında sunağa çıktı.

Patrik Sahak II’nin sunaktaki yardımcılıklarını Üstrahip Harutyun Damadyan ve Patrik Vekili Kıdemli Peder Krikor Damadyan yaptılar, Diyakoslar astdiyakoslar, kıdemli okuyucular ve okuyucular, Rab’bin Sofrası’na hizmet ettiler. 

Günün İncil okuma parçasını Kıdemli Peder Krikor okudu. Kutsal Kase’yi Üstrahip Harutyun getirdi ve Patrik Sahak II’ye teslim etti.

Patriklik makamına bağlı rahipler, pederler, Kandilli Kilisesi Vakfı başkanı Ohannes Fenerci, yönetim kurulu üyeleri, bazı kilise vakıf başkanları, yöneticileri ve kalabalık inanlıların hazır bulunduğu ayinde İlahileri, Kadıköy Surp Takavor Kilisesi Korosu üyeleri, şef Sevan Şencan yönetiminde seslendirdiler. 

Surp Badarak sırasında Patrik Sahak II, Ermenice vaaz verdi. Vaazın ardından Rab’bin Duası okundu. Sonrasında Hağortutyun (Komünyon) dağıtımına geçildi. 

Surp Badarak’ın sonunda, Kilisenin Rab’de uyuyan din adamları ve hizmetkarları için Hokehankisd (Ayin-i Ruhani) duaları okundu.

Yenikapı Surp Tateos Partoğomeos Ermeni Kilisesi’nin Sevgi Sofrası

Yenikapı Surp Tateos Partoğomeos Ermeni Kilisesi'nin "Madağ"ı (Sevgi Sofrası), Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II riyasetindeki Surp...

İzmir’de Türkiye Efkaristiya Yılı’nın Açılışı

İzmir Aziz Yuhanna Katedral Bazilikası’nda 2 Aralık Cumartesi günü saat 18.00’de "Türkiye Efkaristiya Yılı’nın Açılışı" İzmir Başepiskoposu...

Endonezya’daki Devlet Daireleri Geçici İbadethane Olarak Kullanılabilecek

Endonezya Din İşleri Bakanı Yakut Cholil Qoumas, devlet dairelerinin azınlık gruplar tarafından geçici ibadethane olarak kullanılabileceğini bildirdi....

Silahlı Militanlar Hristiyanları Hedef Alıyor

Silahlı militanlar, Nijerya'nın Zamfara eyaletindeki Mutunji topluluğundan 100'den fazla kişiyi kaçırdı. Yerel kaynaklara göre, topluluk liderlerinden bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi