23 Mart 2023 Perşembe

Karagözyan Ermeni İlköğretim Okulu’nun 100. Yıldönümü Kutlandı

Karagözyan İlköğretim Okulu’nun kuruluşunun 100. yılı için hazırlanan anı kitabının tanıtımı, 3 Aralık 2022 Cumartesi günü, okul salonunda gerçekleştirildi.


Tanıtım gününe, Kadasetli Patrik Sahak II Hazretleri, ruhaniler, vakıf yönetim kurulu üyeleri, okul müdürü ve kültür severler katıldı.
Program, okul öğretmenlerinden Mari Arzuman’ın açılış konuşması ile başladı. Daha sonra Okul Müdürü Narod Veronik Kuruğoğlu, okul tarihinin önemli başlıklarından bahsetti.


Ardından sahneye davet edilen, anı kitabını hazırlayan Sirvart Malhasyan, kitabın hazırlanış aşamaları ve yararlanılan kaynaklar hakkında bilgiler verdi. Her kurumun arşiv kayıtlarının tutulması ve mevcut belgelerin iyi muhafaza edilmesinin önemine değindi. Basının önemine de vurgu yaptı. Büyük çalışmanın hazırlanmasında yazılarıyla veya çeşitli şekillerde emeği geçen herkese teşekkür etti. Konuşmasının sonunda böyle bir çalışmanın ortaya çıkmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu ve hem tarihimizi öğrenmek hem de gelecek nesillere aktarmak açısından böyle çalışmalara ihtiyacımız olduğunu dile getirdi.


Karagözyan İlköğretim Okulu’nun eski öğrencilerinden ve şimdi aynı kurumun yönetim kurulu başkanı olan Dikran Gülmezgil de bir konuşma yaparak, Karagözyan Okulu’nun önemini vurgulayarak, böyle bir çalışmanın ortaya çıkmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yüzüncü yıl komisyonu üyeleri ve katkıda bulunanlar sahneye davet edildi ve her birine birer kitap hediye edildi. Ayrıca anı kitabının yayınlanmasına sponsor olan Hayk Arslanyan’a, Dikran Gülmezgil’e ve Sarkis Külegeç’e birer plaket takdim edildi.


Okulun 100. yıl kitabından alınan fotoğraflar, 100.yıl etkinlikleri ve günlük yaşantısına ait fotoğraflardan oluşan barkovizyon gösterisi düzenlendi.
Kapanış konuşmasını Patrik Hazretleri yaptı. Karagözyan Yetimhanesi’nin, I. ve II. Dünya Savaşı’nın zorlu yıllarında yetimlere sahip çıkma mücadelesinin simgesi olduğunu, milletimizin muhtaç evlatlarına kavuşmasının hikâyesi olduğunu dile getirdi. Neredeyse hiç yetimimizin kalmadığı günümüzde Karagözyan’ın, bir ilköğretim okulu olarak üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirdiğini sözlerine ekledi.


Patrik Hazretleri, Karagözyan İlköğretim Okulu ve yönetimini takdir ederek anı kitabını hazırlayan ve katkıda bulunanları, okul müdiresini, yönetim kurulunu, öğretmenleri ve tüm çalışanlarını tebrik etti.
Törenin ardından okul girişinde düzenlenen resepsiyonda katılımcılar yeni kitaptan temin edip birbirleriyle sohbet etme fırsatı buldu.

TBMM’den Hatay için ‘Roma Şehri’ Hamlesi

Cumhurbaşkanlığı ve Kültür Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gören tarihi eserlerin nasıl ayağa kaldırılacağına ilişkin çalışmalar yürütürken,...

Afganistan’da Deprem: Ölü ve Yaralılar Var

Afganistan'ın Hindikuş bölgesinde 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Pakistan ve Hindistan'ın çeşitli şehirlerinde de hissedilen depremde ilk...

Birleşik Krallık’ta Kiliseler Hedefte

İngiltere'nin Bath kentindeki birçok kilise, vandalların saldırısına uğradı. Özellikle kiliselerin çatısına saldıranlar, ciddi miktarda maddi hasara yol...

İsrail’de Kral Darius’un Adını Taşıyan 2500 Yıllık Yazıt Bulundu

İsrail'de Kral Darius'un adının yazılı olduğu 2.500 yıllık bir çanak çömlek parçası keşfedildi.Büyük Darius olarak da bilinen...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi