3 Haziran 2023 Cumartesi

Kardinal Joseph Zen, Nobel Barış Ödülü’ne Aday Gösterildi

Temsilci Chris Smith başkanlığındaki iki partili bir kongre komisyonu, Joseph Zen ve tutuklu Katolik iş insanı Jimmy Lainin aralarında bulunduğu altı kişinin insan haklarına yönelik çabalarından dolayı Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildiğini duyurdu. 

Yapılan açıklamada, ‘‘Jimmy Lai, Kardinal Joseph Zen, Tonyee Chow Hang-tung, Gwyneth Ho, Lee Cheuk-Yan ve Joshua Wong, Hong Kong’un özerkliğinin, insan haklarının ve hukukun üstünlüğünün gayretli savunucuları oldukları için aday gösterildi. Adaylar, kentin demokratik özgürlüklerinin Hong Kong ve Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti tarafından yok edilmesine barışçıl yollarla karşı çıkan milyonlarca Hong Kongluyu temsil ediyor. Cesaretleri ve kararlılıkları nedeniyle onurlandırılmayı hak ediyorlar’’ ifadelerine yer verildi.

Aday gösterilenler, 2019’dan beri Hong Kong’un demokrasi yanlısı hareketinde yer aldı. Hong Kong, Hristiyanların uzun zamandır komünist hükümet tarafından izlendiği ve Çin’e kıyasla daha fazla inanç özgürlüğüne sahip özerk bölgedir. Ancak son yıllarda Pekin, ulusal güvenliği koruma bahanesiyle Hong Kong’daki kiliseler üzerinde kontrolü sıkılaştırdı.

2002-2009 yılları arasında bölgedeki Katoliklere liderlik eden Kardinal Zen, inanç özgürlüğü ve demokrasinin açık sözlü savunucularından biri oldu. Geçen Mayıs ayında Hong Kong yetkilileri tarafından tutuklanan Kardinal, mahkeme tarafından para cezasına mahkûm edildi. Jimmy Lai Chee-ying ise demokrasi yanlısı hareketi 30 yıldan fazla bir süredir destekledi. Apple Daily adlı gazete, demokrasi yanlısı paylaşımlar yapması nedeniyle yayınına son verildi. Demokrasi yanlısı protestolara karıştığı için Aralık 2020’den beri tutuklu bulunan Lai, ömür boyu hapis cezasına maruz kalabilir.

Diğer adaylardan ikisi Lai ile birlikte hapis cezasına çarptırıldı. Bunlardan birisi avukat ve kapatılan bir sivil toplum kuruluşunun başkan yardımcısı olan Tonyee Chow Hang-tung’dur. Gazeteci Gwyneth Ho Kwai-lam ise, seçimlerden önce bir kamuoyu yoklamasına katıldığı için gözaltına alındı. Adaylar arasında izinsiz toplantılara katılmaktan hüküm giyen işçi hakları savunucusu Lee Cheuk-yan ile 2014’te katıldığı protesto gösterisi nedeniyle tutuklanan Joshua Wong Chi-fung yer aldı.

Hong Kong’daki diğer Katolik demokrasi yanlısı gruplar, son yıllarda yaptıkları çalışmalarla takdir edildi. 2021’de Hong Kong’da demokrasi yanlısı hareketin kurulmasına yardımcı olan avukat Martin Lee Chu-ming de Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. (CNA)

‘‘Yaratılış’ın Korunması için Dünya Dua Günü’’

Gezegenimiz için Adalet, İnsanlık için Barış DemektirLaudato si' Hareketi'nin Genel Müdürü Tomas Insua, Yaratılış'ın Korunması için Dünya...

Hristiyanlara Yönelik Saldırıların Ardından İç Savaş Korkusu

Hindistan'ın kuzeydoğusunda Hristiyan toplumuna karşı haftalardır devam eden şiddet olaylarının iç savaşa yol açmasından endişe ediliyor.Manipur eyaletindeki...

Titanik’in Kayıp Hazineleri Ortaya Çıktı

111 yıl önce batan Titanik'in enkazından elde edilen yeni görüntülerde Megalodon köpekbalığı dişinden yapılmış altın bir kolye...

İskenderun Katolik Kilisesi’nde Pentikost Ayini

“Bizi Bir Arada Tutan, Kutsal Ruhtur!”Paskalya Bayramı’ndan sonraki 50’inci günde, “Kutsal Ruh’un Havarilerin Üstüne Dökülüşünün” kutlandığı “Pentikost...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi