fbpx
21 Haziran 2024 Cuma

Katedralin Yıkıntıları Arasında Anma Ayini

6 Şubat’ta yaşanan büyük ve yıkıcı depremin yıldönümünde, depremde yıkılan İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Katedrali’nde, ‘Anma Ayini’ gerçekleştirildi.

Kilisenin yıkıntıları arasında başlayan ayinde, mumlar yakıldı dualar edildi. Anma Ayinini Kilise Pederi Dariousz Dogondke yönetti.

Ayinin başlangıcında konuşan ve yaşanan felaketin büyüklüğünden söz eden Caritas Anadolu Müdürü Can Farhad Sadredin, bu büyük felaketin üstesinden sevgi ve dayanışma ile gelindiğini kaydetti.

Yaşanan bu felaketin güzel şeyler doğurduğunu ifade eden Sadredin “Bugün, yaşadığımız yıkıcı depremin yıldönümü. Deprem büyük bir felaket olduğu halde, insanların büyük kalbi bu felaketi iyi ve güzel bir şeye çevirdi. Tam bir paylaşma ve yardımlaşma sebebi oldu.

Bu depremde çok sevdiğimiz insanları kaybettik. Çok sevdiğimiz insanlar büyük bir şekilde zarar gördüler ama sevgi her şeyin üstünde, her şeyden daha güçlü bir şekilde hepimizi ileri doğru itti ve bu şekilde hayatımıza devam ettik. Şimdi her şeyden önce bir dakikalığına tüm kaybettiğimiz sevdiklerimiz ve canlarımız için dua etmek istiyoruz” diye konuştu.

Bir dakikalık sessizliğin ardından mumlar yakıldı, yitirdiğimiz canların ruhları ve sağ kalan tüm depremzedelerin sağlıkları için dualar edildi.

Anma Ayini esnasında umutların asla tükenmemesi gerektiğini ifade eden Peder Dariousz Dogondke ise; “Ümidi olmayanların üzüntüsü içine düşmeyin! Mesih İsa’nın ölmüş ve dirilmiş olduğuna inandığımız gibi bu ümit verici sözlerle birbirinizi teselli ediniz, birbirinize kuvvet veriniz” şeklinde konuştu.

Yıkıntıların arasında edilen duaların ardından, Peder Dogondke ve arkasında cemaat üyeleri ellerinde mumlarla, şapele çevrilen kilise salonuna doğru yürüdü. Mumlar kilise içindeki Meryem Ana heykelinin önündeki tablaya yerleştirildi. Ayinde İncil’den bölümler okundu, deprem şehitleri için hep birlikte dualar edildi. 

(SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Padovalı Aziz Antuan Bayramı, İstanbul’da Geniş Katılımla Kutlandı

İstanbul’un neredeyse en tanınmış Kilisesi olan Aziz Antuan Kilisesi’nde, Aziz Antuan Bayramı görkem ve coşku ile kutlandı....

Samatya Surp Kevork Kilisesi’nde Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II., 16 Haziran 2024 Pazar günü, Samatya Surp Kevork Kilisesi'ndeki Kutsal Sunu...

Yaşam Yanlısı Gebelik Merkezleri, İhtiyaç Sahiplerine Destek Oluyor

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 2 bin 750 yaşam yanlısı gebelik merkezinin, 2022'de ihtiyaç sahiplerine ve ailelere yaklaşık 368...

Z Kuşağı Tanrı’yı Arıyor

Yapılan bir araştırmada, Birleşik Krallık'taki gençlerin inancına bağlı olduğu görüldü. İnancın Yaşama Etkisi Enstitüsü (IIFL) tarafından yapılan...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi