fbpx
21 Haziran 2024 Cuma

Katledilen Episkopos Ölümünün 14. Yılında Törenle Anıldı

İskenderun Katedrali’nde görev yapmakta iken şoförü tarafından boğazı kesilerek hunharca katledilen Anadolu Havarisel Vekili ve Episkoposu Monsenyör Luigi Padovese, ölümünün 14’üncü yıldönümünde İskenderun’da da hüzünlü bir ayinle anıldı.

Monsenyör Luigi Padovesi için İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi’nde düzenlenen anma ayinini Anadolu Havarisel Vekilliği Yardımcı Episkoposu Monsenyör Antuan Ilgıt ile Peder Dariusz Dogondke yönetirken, ayine cemaat üyeleri de katılım sağladı.

Monsenyör Padovese’nin ölümünün 14’üncü yılı anma ayininde konuşan Episkopos Ilgıt, Monsenyör Padovese’nin sıcakkanlı ve cömertliğinden bahsederek; “Bugün burada ağlayarak değil, kin ve nefret ile değil, Episkoposumuz Luigi’nin o hepimizin hatırladığı sıcak ve içten gülümsemesi ve cömert kalbi aracılığıyla bize sevgisini katmer katmer boşaltan Rabbimiz Allah’a, kendisini Efkaristiya’ya dönüştürerek bize hayat veren ve dirilerek bize Kutsal Ruhunu armağan eden İsa Mesih’e olan imanımızı tazelemek için bulunuyoruz. Şükranlarımızı ifade etmek için toplandık. Episkoposumuz Luigi’nin ruhunu şad etmek mi istiyoruz? O zaman onun yaptığı işleri, iyilikleri, bizlere öğrettiği sözleri hatırlayalım, onları yaşamlarımızda tatbik etmeye ve böylelikle İsa Mesih’i onun bize göstermeye çalıştığı yolda yürüyerek duyurmaya devam edelim. Ancak bu şekilde onun da ruhu şad olacaktır.

Şunu hiç unutmayın, hepimiz kanlarımızı dökmek suretiyle şehit olacağız diye bir kaide yok sevgili kardeşlerim. Ama hiç kuşkusuz her birimiz yaşamlarımızla, seçimlerimizle, davranışlarımızla, bize kötülük edenlere karşı gösterdiğimiz sabır, onlar için ettiğimiz dualarla Mesih’e gün be gün şehadet etmeye çağrılıyız. Ve bu gerçekten de kolay değildir. 

Bunu yaşayabilmek için her gün yüzümüzü ve kalplerimizi Allah’a çevirmemiz, kalplerimizde samimi bir biçimde iman ikrarı yaparak, kendimizi ve hayatlarımızı her daim İsa Mesih’in sevgisi ışığında dönüştürmemiz gerekmektedir. Ve tekrar söylüyorum, bu gerçekten kolay değildir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi’nde düzenlenen anma ayininde Monsenyör Luigi Padovese için dualar da edildi.

Monsenyör Padovese 2010 Yılı Haziran’ında Katledilmişti

Anadolu Havarisel Vekili ve Episkoposu Monsenyör Luigi Padovese, 2010 yılının 3 Haziran’ında, İskenderun’da şoförü tarafından boğazı kesilerek öldürülmüştü. Mahkeme heyeti, Luigi Padovese’yi öldürmekten müebbet hapis istemiyle yargılanan sanık şoför Murat A’yı, eylemi haksız tahrik etkisi altında gerçekleştirdiği kanaati ile 18 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Yargılama sürecinde iyi hali göz önüne aldığını belirten mahkeme heyeti, sanığa üç yıl indirim yaparak 15 yıl hapis cezasına karar vermişti. 

(SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Padovalı Aziz Antuan Bayramı, İstanbul’da Geniş Katılımla Kutlandı

İstanbul’un neredeyse en tanınmış Kilisesi olan Aziz Antuan Kilisesi’nde, Aziz Antuan Bayramı görkem ve coşku ile kutlandı....

Samatya Surp Kevork Kilisesi’nde Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II., 16 Haziran 2024 Pazar günü, Samatya Surp Kevork Kilisesi'ndeki Kutsal Sunu...

Yaşam Yanlısı Gebelik Merkezleri, İhtiyaç Sahiplerine Destek Oluyor

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 2 bin 750 yaşam yanlısı gebelik merkezinin, 2022'de ihtiyaç sahiplerine ve ailelere yaklaşık 368...

Z Kuşağı Tanrı’yı Arıyor

Yapılan bir araştırmada, Birleşik Krallık'taki gençlerin inancına bağlı olduğu görüldü. İnancın Yaşama Etkisi Enstitüsü (IIFL) tarafından yapılan...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi