2 Aralık 2021 Perşembe

Katolik Episkoposlar, Silah Ticaretine Son Verilmesini İstedi

Birleşik Krallık’taki Katolik Episkoposlar, hükümeti silah ticaretine ve bunun mülteciler üzerindeki yıkıcı sonuçlarına son vermeye çağırdı.

”Sevginin başladığı yerde şiddet biter”

Birleşik Krallık’taki Katolik Episkoposların yanı sıra Pax Christi, Adalet ve Barış hareketleri, CAFOD ve SCIAF temsilcileri tarafından imzalanan bir bildiride, ‘insan yaşamını sonlandıran ve insan onurunu ihlal eden’ silah satışı kınandı.

Açıklama, Londra’nın dünyanın en büyük savunma ve güvenlik topluluğu toplantısına ev sahipliği yapmaya hazırlanırken geldi. Papa Françesko’nun 2015 ABD Kongresi’ndeki sözlerine atıfta bulunulan mektupta, ‘‘Ölümcül silahlar neden bireylere ve toplumlara acı çektirmek isteyenlere satılıyor? Maalesef, yanıtını hepimiz biliyoruz. Sadece para için. Bu utanç verici durumla yüzleşmek ve silah ticaretini durdurmak bizim görevimizdir’’ ifadeleri yer aldı.

Mektupta, her ülkenin kendisini saldırılara karşı savunma hakkı olmasına rağmen, silah ticaretinin yoksullar üzerinde ciddi bir olumsuz etkisinin olduğu belirtildi. Galloway Episkoposu ile Adalet ve Barış Komisyonu Başkanı Episkopos William Nolan, Birleşik Krallık’ın silah ticaretinin tam kalbinde yer aldığını ve bu durumun dünya çapında çatışmaları ve mülteci krizini artırdığını açıkladı. Episkoposlar, ‘‘Savaşlar devam ediyor gibi görünüyor ve birileri çatışmaları sürdürmek için silah satışı yapıyor. Çatışmaların olduğu yerlerde binlerce insan mülteci konumuna düşüyor. Dünya genelindeki savaşlar ve çatışmalar, şu anda içinde bulunduğumuz mülteci krizinin önemli bir nedeni. Herkes, istihdamı artırmak adına ekonomimizin silah ticaretine bağlı olduğunu söylüyor, ancak hükümet bu bağlılığı çözmeye ve insanlığa daha faydalı olacak olan diğer sektörlere yönelmeye çalışmalıdır’’ dedi.

Veriler, her yıl dünya çapında silahlı kuvvetlere 1,9 trilyon dolar harcandığını gösteriyor. Yoksullara karşı ahlaki bir yükümlülüğümüz olduğunu söyleyen Episkopos Nolan, ‘‘Dünyanın dört bir yanındaki hükümetleri, silah ticaretini sona erdirmeye ve bunun yerine barışı ve uzlaşı yollarını izlemeye çağırıyoruz’’ dedi.

Mektup, Hristiyanları siyasi liderlerin barışa ve insanlığa özen göstererek silah ticaretini sona erdirmeye kendilerini adamaları için dua etmeye çağırıyor. (premierchristian)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi