9 Mart 2021 Salı

Katolik Episkoposlar, Zimbabve Hükümetini İnsan Hakları İhlaliyle Suçladı

Zimbabve’deki Roma Katolik Episkoposlar, ülkenin insan hakları ihlalleri nedeniyle ekonomik ve siyasi bir krize sürüklendiğini iddia etti. Hükümet ise episkoposları soykırımı teşvik etmeye çalışmakla suçladı.

Pazar günü tüm Katolik kiliselerinde okunan bildiride episkoposlar, Zimbabve’nin ekonomik çöküş, derinleşen yoksulluk, gıda güvensizliği, yolsuzluk ve insan hakları ihlalleri nedeniyle çok katmanlı bir krizde olduğunu bildirdi.

Geçtiğimiz haftalarda hükümeti eleştirdiği gerekçesiyle çok sayıda kişi tutuklandı. Diğerlerinin ise kaçırıldığı ve işkenceye maruz kaldığı iddia edildi. Birçoğu da Temmuz ayında güvenlik güçleri tarafından engellenen hükümet karşıtı gösterinin ardından saklanmak zorunda kaldı.

Episkoposlar halkın üzerinde korkunun egemen olduğunu söyleyerek, ‘‘Muhalefet üzerinde baskı uygulanıyor. Hükümet farklı düşünen herkesi ülkenin düşmanı olarak ilan ediyor. Bu bir suistimaldir’’ ifadelerinde bulundu.

Monica Mutsvangwa

Enformasyon Bakanı Monica Mutsvangwa’nın episkoposları suçlamasının ardından Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa’nın hükümeti hızlı bir açıklama yaptı. Devlet tarafından işletilen Sunday Mail gazetesinde, ‘‘Başepiskopos Robert Christopher Ndlovu, Zimbabve Katolik cemaatini Ruanda tipi soykırımın en karanlık zindanlarına götürmeye çalışıyor. Hatalı ve düşüncesiz başepiskopos ve onun yanılmış Katolik episkopos cemaati ülkeyi iç savaşa sürüklüyor’’ ifadelerine yer verildi ve Ndlovu rejim değişikliği gündeminin başrahibi olarak adlandırıldı.

Eleştirmenler, 2017 yılında askeri darbe sonucu iktidara gelen Mnangagwa’yı demokrasi vaat etmesine rağmen, Robert Mugabe’den daha baskıcı olmakla suçluyor. (premierchristian.news)

Altı Yıl Hapis Yatan İranlı Hristiyan, Yeniden Cezalandırıldı

Dine hakaret ve ulusal güvenlikle ilgili suçlamalar nedeniyle üç hafta tutuklu kalan İranlı Hristiyan, kefaletle serbest bırakıldı.Ebrahim...

Türkiye Ermenileri 82., 83. ve 84. Patrikleri Vefatlarının Yıldönümlerinde Anıldılar

Türkiye Ermenileri 82., 83. ve 84. Patrikleri, Şınorhk (Kalusdyan), Karekin II. (Kazancıyan), Mesrob II. (Mutafyan), vefatlarının yıldönümleri...

Türkiye’deki Bilim Kadınlarının Oranı Avrupa Ortalamasının Üstünde

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2019 verilerine göre, Türkiye’deki bilim kadınlarının oranı Avrupa ülkelerinin ortalamasının üstünde.Avrupa Birliği...

Kilise Yaşlıları Öldürüldü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi