4 Ağustos 2021 Çarşamba

Katolik Episkoposlardan, ‘Adil’ ve ‘Sürdürülebilir’ Bir Gelecek İçin Çağrı

İngiltere Cornwall’daki G7 zirvesinde Britanya genelindeki Katolik episkoposlar, siyasi liderleri ‘adil’ ve ‘sürdürülebilir’ bir gelecek için çalışmaya çağırdı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a yazılan mektupta, episkoposlar salgının ardından ekonomik destek, gelişmekte olan ülkelere yardım ve çevresel hedeflere ulaşılmasında daha fazla aciliyet çağrısında bulundu.

Arundel ve Brighton Episkoposu Richard Moth, Salford Episkoposu John Arnold ve Galloway Episkoposu William Nolan tarafından imzalanan mektupta, ‘‘Artık özellikle daha kalkınmış ülkeler olarak, tüm insanlığın ve gezegenimizin yararına yönelik finansal destek eylemlerine hızlı bir şekilde karşılık verme sorumluluğumuz var’’ ifadeleri yer aldı.

Episkoposlar, liderleri salgının ardından ekonomik iyileşmeye yönelik destek adımları atmaya ve gezegenin karşı karşıya olduğu biyolojik çeşitlilik kaybını durdurmaya çağırdı. Episkoposlar, ayrıca siyasi liderlerin gelişmekte olan ülkeleri desteklemelerini ve aşılara erişimin adil bir şekilde gerçekleşmesini talep etti.

Liderleri, Paris Anlaşması’nda belirtilen hedeflere ulaşmaya ve sıfır karbonlu bir ekonomiye çağıran episkoposlar, ‘‘Geleceğimiz sürdürülebilir ve aynı zamanda adil olmalı’’ dedi. 

Caritas Internationalis, dünyanın en gelişmiş yedi ekonomisinden oluşan gruba, borçları erteleme ve yeniden yapılandırma girişimlerine katılmaları için çağrıda bulundu. Caritas Internationalis, ayrıca IMF’nin acil durumlarda verdiği maddi destek olan ‘uluslararası rezerv para birimi’ Özel Çekim Hakkı (SDR) fonlarının salgınla mücadelede yoksul ülkelere verilmesi önerisinde bulundu.

Caritas Internationalis genel sekreteri Aloysius John, ‘‘COVID-19, günümüz dünyasındaki yaygın sosyal adaletsizlikleri gün yüzüne çıkardı. Geleceği yeniden inşa etmenin tek yolu, bu tür adaletsizlikleri ortadan kaldırmak olmalıdır’’ dedi. (CNA)

BioNTech Aşılarının Yeni Sevkiyatı Türkiye’de

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında sevkiyat devam ediyor. Son olarak BioNTech'in ürettiği aşıların yeni sevkiyatı,...

65 Bin Yıl Önceki Duvar Resimlerini Neandertallerin Yaptığı Kanıtlandı

Bilim insanları, İspanya'nın güneyinde yer alan Cueva de Ardales mağarasındaki çizimlerin Neandertaller* tarafından yapıldığını kanıtladı. Yaklaşık 65...

Patlamanın Yıl Dönümü: Beyrut Limanı’na Anıt Heykel Açıldı

Geçtiğimiz yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın birinci yılına dair yapılan dev anıt heykel açıldı....

Gelecek Salgınlar İçin ”Evrensel Aşı” Çalışması

Bilim insanları, bir yıldan kısa bir süre içinde Covid-19 karşı etkili ve güvenli aşılar geliştirerek büyük bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi