22 Haziran 2021 Salı

Katolik Okulları, Hastanelere Dönüştürüldü

Güney Hindistan’ın Karnataka eyaletindeki Bangalore Katolik Başepiskoposu, COVID-19’dan etkilenen hastalar için Katolik okullarını geçici olarak hastanelere dönüştürmeye karar verdi.

Bangalore cemaatinin başında bulunan Başepiskopos Peter Machado, Katolik hastanelerinde ve kamu yapılarında acil durum yönetimindeki zorluklara dikkat çektikten sonra yardım girişimini destekledi. Hindistan’da ikinci Covid dalgasının ardından sağlık sistemi felce uğradı. 

Hindistan genelinde yatak, oksijen ve ilaç sıkıntısı var. Başepiskopos Machado, ‘‘Okul tesislerini kullanılabilir hale getirme girişimimiz, ülkedeki sağlık krizini yönetmede hastaneler üzerindeki stresi hafifletmeye yardımcı olabilir. Doktorlar ve hemşireler tarafından en zor koşullarda verilen özverili hizmeti takdir ediyoruz ve mümkün olan tüm yardım ve desteği sunmak istiyoruz’’ dedi.

Başepiskoposluk ve Katolik hastane ağı, hastalara ve yakınlarına ulaşmak için bir telefon yardım hattı kurarak hastalığın yönetimi, yatak ve oksijen durumu hakkında bilgi sağladı. 

Hastalar, okul binaları ve diğer yapılarda kurulan geçici yardım merkezlerine yönlendirilecek. Böylece hastaneler üzerindeki baskı hafifleyecek. Başepiskopos, Covid sonrası bakım merkezi kurmak için her hastaneye bir okul tahsis etti. Azim Premji Vakfı ise danışma ve mali destek sundu. 

Geçen yıldan bu yana, Bangalore’daki Hristiyan hastaneleri salgına karşı verilen mücadelede ön saflarda yer aldı. Bangalore’daki St John’s Medical College Hastanesi müdürü Peder Paul Parathazham, hızla artan enfekte hasta sayısıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Peder Parathazham, ‘‘Salgın etkisini yitirmezse daha büyük zorluklara hazırlanmalıyız. Hristiyan hastaneleri, salgınla mücadelede kendi kaynaklarını kullanarak eyalet hükümetine katıldı ve sadece Bangalor’da değil, en yoksul ve ihtiyaç sahibi insanlara hizmet ediyor’’ dedi.

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi