1 Mart 2024 Cuma

Katolik Okulun Kapanmaması için Kampanya Düzenlendi

On yedi yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Susan Lutzke, çocukluğunda öğrencisi olduğu Katolik ilkokulun kapanmaması için yaklaşık 400 bin dolar bağış topladı. 

Illinois’deki St. Bede Okulu’nun idaresi, 26 Ocak’a kadar mali sorunların çözülmemesi durumunda okulun kapatılacağını duyurdu. Bunun üzerine hemen harekete geçen Lutzke, ‘‘Dürüst olmak gerekirse fazla düşünmeden harekete geçtim. 13 Aralık’ta okulun durumunu öğrendim. Ertesi gün lisemin otoparkında bağış toplama kampanyası başlattım’’ dedi.

Kampanyaya yaklaşık 900 kişi destek oldu. Kısa süre içinde 300bin dolardan fazla bağış toplandı. Annesi Tina Lutzke, ‘‘İnanamıyorum. Destek verenlere minnettarız’’ dedi. 

Güncel bilgileri paylaşan Susan Lutzke, ‘‘12 gün kala hedefimize ulaştığımızı duyurmaktan dolayı çok mutluyuz. Yüreklerimiz şükranla dolu. Duygularımı ifade etmekte zorlanıyorum. Yaklaşık 1 ay önce böyle bir görevin altında stres içindeydik. Ancak elimizden geleni yapmaya kararlıydık’’ dedi.

Okul yönetimi, uzun vadeli planın Chicago Başepiskoposu Kardinal Blase Cupich’e sunulacağını söyledi. Chicago Katolik Okulları’ndan bir yetkili, fonların azalması nedeniyle bazı Katolik okulların mali sorunlar yaşadığını belirtti. Başepiskopos, ‘‘Illinois’te yetkililerin burs programını sonlandırmaya karar vermesiyle birçok okul tehlikeye atıldı’’ dedi.

St. Bede Okulu çalışanlarından biri olan Tina Lutzke, ‘‘Burs programları, Katolik eğitimini karşılayamayanlara oldukça yardımcı oldu. Ancak programların süresi 2023’te sona erdi ve henüz yenilenmedi’’ dedi. St. Bede’deki öğrencilik deneyimini paylaşan Susan Lutzke, ‘‘Burası küçük bir okul ve sınıflar birbirine çok yakın. Sınıf arkadaşlarımdan bazılarıyla görüşmeye devam ediyorum. Gerçekten büyük bir aileydik ve bana harika bir öğrencilik deneyimi sundu’’ dedi.

(Kaynak: Catholic News Agency)

Türkiye’deki Kadın Cinayetleri Dünya Basınında: Bir Günde 7 Kadın Öldürüldü

Türkiye'de 27 Şubat Salı günü yedi kadın öldürüldü. Cinayet haberlerinin yansıdığı İngiliz gazetesi The Guardian, kadın cinayetlerindeki...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Gündoğumu Duaları” Sürüyor

Ermeni Apostolik Kiliselerinin Büyük Oruç dönemine ait "Arevakal" (Gündoğumu) duaları sürüyor. Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II,...

Papa Françesko Hastaneye Kaldırıldı

Son dönemde sağlık sorunlarıyla mücadele eden Papa Françesko'nun yeniden hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik Kilisesi'nin...

En Mutlu Çiftlerin Evli ve Kiliseye Gidenler Olduğu Görüldü

Tanınmış bir sosyoloji profesörü tarafından derlenen çalışmaya göre, evli ve düzenli olarak kiliseye katılanlar, en mutlu çiftler...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi