7 Mart 2021 Pazar

Katolik Rahibeler, Myanmar’daki Protestolara Katıldı

Güneydoğu Asya’da, Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyısında yer alan Myanmar’da gerçekleşen son askeri darbeye karşı başlatılan protestolara, Katolik rahibelerin de katıldığı bildirildi. 

UCA News’e göre, Myanmar ‘daki çeşitli cemaatlerden Katolik rahibeler, protestocular için dua ederek ve onlara yiyecek ikramında bulunarak sokaklarda yürüdü. Kaçin eyaletinin başkenti Myitkyina kentindeki protestoların ortasında rahibeler, manastırlarının dışına ‘diktatörlüğe hayır’ ve ‘insanların sesine kulak verin’ yazılı pankartlar astı. 

Burma olarak da bilinen Myanmar, 54 milyon nüfuslu Güneydoğu Asya’da bir ülke. Myanmar Lideri Aung San Suu Kyi ve Devlet Başkanı Win Myint, 1 Şubat’ın erken saatlerinde ordu mensupları tarafından gözaltına alındı. Ülke, General Min Aung Hlaing tarafından yönetiliyor. Myanmar’da protestolar darbeden bu yana sürüyor. Katolik rahipler ve rahibeler, Hristiyan nüfusunun sadece yüzde 6 olduğu ülkede protestolara katıldı. 

11 Şubat’ta Aziz Joseph Rahibeleri, Mandalay’daki Çin büyükelçiliğinin önüne dua etmek ve protestoya katılmak için gitti. Facebook üzerinden paylaşılan görüntülerde rahibelerin dua ettiği görülüyor. 3 Şubat’ta yapılan açıklamada Yangonlu Kardinal Charles Maung Bo, ordudan ‘halkın sesi Aung San Suu Kyi’nin’ serbest bırakılmasını isteyerek, darbeyi şok edici olarak nitelendirdi.

”Aung San Suu Kyi’ye Özgürlük”

Kardinal Bo, uzun süredir demokratik yönetimin destekçisi. Açıklamasında, orduyu sivillere karşı şiddet kullanmaktan kaçınmaya çağırdı. Kardinal Bo orduya, ‘‘İnsanların haklarına saygı duymanız ve onları en kısa zamanda serbest bırakmanız konusunda ısrar ediyorum. Onlar savaş esiri değil, onlar demokratik bir sürecin tutsakları. Demokrasi sözü veriyorsanız, tutsakları serbest bırakmakla başlayın’’ ifadelerinde bulundu.

Holy See’nin Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ndeki daimi gözlemcisi Başepiskopos Ivan Jurkoviç Cuma günü Vatikan’ın Burma halkı için dua ettiğini söyledi. Başepiskopos Jurkoviç, yetkililerden ‘demokratik ve barışçıl bir ortamda yaşayabilmek için temel insani ve sivil hakların ortak yararına, sosyal adaleti ve ulusal istikrarı teşvik etmelerini’ istedi. 

Papa Françesko, Kasım 2017’de Burma’ya yaptığı ziyarette, uzlaşma ve birliğin sağlanmasında ülke dinlerinin önemini vurgulayarak, ülkede ‘adil, uzlaştırılmış ve kapsayıcı bir sosyal düzen’ inşa edenlerin çalışmalarına övgüde bulunmuştu. (vaticannews)

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Kiliselerden Engelli Kişiler için İşbirliği

Kiliseler, Engelli Kişilere Yönelik Balo Etkinliğini Uluslararası Başarıya Dönüştürmek İçin Tim Tebow ile İşbirliği yaptı. Tim Tebow...

Ünlü Tapınmacı Taciz Mağdurlarının Şifa Bulması için Çalışıyor

"No Ordinary Worship" ve "Hold Me Close" şarkılarıyla tanınan, listelerin zirvesinde yer alan bir tapınmacı Kelontae Gavin,...

AB Türkiye Delegasyonu Üyeleri, Patrik Sahak II’yi Ziyaret Etti

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, 4 Mart Perşembe günü, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Handrut başkanlığındaki Avrupa Birliği (AB)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi