8 Mart 2021 Pazartesi

Katoliklerin Sayısı Bir Yılda 25 Milyon Arttı

2005 ile 2013 yılları arasında dünya çağında vaftiz olan Katolik kişi sayısı hızlı bir artış gösterdi. Bu süre zarfında yüzde 12 gibi bir artışla Katoliklerin sayısı bin 2 yüz 54 milyona ulaşmış oldu.

Yeni veriler işlenmeden önce 2013’te yapılan araştırmada dünya nüfusunun yüzde 17.68’ini Katolik nüfus temsil etmekteydi.

Katolik nüfusun büyümesi özellikle Amerika ve Afrika’da arttığı, Asya ve Avrupa’da neredeyse değişmediği ve Okyanusya’da ise daha az olduğu gözlemlendi.

Fides haber ajansının verdiği bilgilere göre, dünyada 73 bin Katolik anaokul,45 bin ortaöğretim okulu ve 5 bine aşkın hastane bulunuyor. Bir yıl kadar kısa bir zaman içerisinde rahip sayısı 1000’e kadar yükseldi. Bu yıl bahar aylarında çıkarılan Roma Katolik Kilisesi’nin Papalık yıllığında da bu sayı ve veriler yayınlandı.

Annuario Pontifitsio kaynağına göre, 2005 ile 2013 yılları arasında dünya çağında vaftiz olan Katolik kişi sayısı hızlı bir artış gösterdi. Bu süre zarfında yüzde 12 gibi bir artışla Katoliklerin sayısı bin 2 yüz 54 milyona ulaşmış oldu.

Fakat bu durum kıtadan kıtaya değişiklik göstermekte olup Avrupa’daki Katolik sayısı değişiklik göstermedi. Afrika’da yüzde 34 oranında bir artış olduğunu, Amerika’da ve Asya’da aynı oranda artış gösterdiğini belirtildi.

Ancak buna nazaran son yıllarda rahip saysı yükselirken, rahibelerin sayısında düşüş görüldü. 2005’ten 2013’e kadar, rahiplik mesleğinde en çok büyüme gösteren ülkeler arasında İtalya, Ukrayna ve Belçika bulunuyor.

(cnl.news/Olga Daşcinscaia)

Kilise Yaşlıları Öldürdü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Kiliselerden Engelli Kişiler için İşbirliği

Kiliseler, Engelli Kişilere Yönelik Balo Etkinliğini Uluslararası Başarıya Dönüştürmek İçin Tim Tebow ile İşbirliği yaptı. Tim Tebow...

Ünlü Tapınmacı Taciz Mağdurlarının Şifa Bulması için Çalışıyor

"No Ordinary Worship" ve "Hold Me Close" şarkılarıyla tanınan, listelerin zirvesinde yer alan bir tapınmacı Kelontae Gavin,...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi