17 Haziran 2021 Perşembe

Katoliklerin Sayısı Bir Yılda 25 Milyon Arttı

2005 ile 2013 yılları arasında dünya çağında vaftiz olan Katolik kişi sayısı hızlı bir artış gösterdi. Bu süre zarfında yüzde 12 gibi bir artışla Katoliklerin sayısı bin 2 yüz 54 milyona ulaşmış oldu.

Yeni veriler işlenmeden önce 2013’te yapılan araştırmada dünya nüfusunun yüzde 17.68’ini Katolik nüfus temsil etmekteydi.

Katolik nüfusun büyümesi özellikle Amerika ve Afrika’da arttığı, Asya ve Avrupa’da neredeyse değişmediği ve Okyanusya’da ise daha az olduğu gözlemlendi.

Fides haber ajansının verdiği bilgilere göre, dünyada 73 bin Katolik anaokul,45 bin ortaöğretim okulu ve 5 bine aşkın hastane bulunuyor. Bir yıl kadar kısa bir zaman içerisinde rahip sayısı 1000’e kadar yükseldi. Bu yıl bahar aylarında çıkarılan Roma Katolik Kilisesi’nin Papalık yıllığında da bu sayı ve veriler yayınlandı.

Annuario Pontifitsio kaynağına göre, 2005 ile 2013 yılları arasında dünya çağında vaftiz olan Katolik kişi sayısı hızlı bir artış gösterdi. Bu süre zarfında yüzde 12 gibi bir artışla Katoliklerin sayısı bin 2 yüz 54 milyona ulaşmış oldu.

Fakat bu durum kıtadan kıtaya değişiklik göstermekte olup Avrupa’daki Katolik sayısı değişiklik göstermedi. Afrika’da yüzde 34 oranında bir artış olduğunu, Amerika’da ve Asya’da aynı oranda artış gösterdiğini belirtildi.

Ancak buna nazaran son yıllarda rahip saysı yükselirken, rahibelerin sayısında düşüş görüldü. 2005’ten 2013’e kadar, rahiplik mesleğinde en çok büyüme gösteren ülkeler arasında İtalya, Ukrayna ve Belçika bulunuyor.

(cnl.news/Olga Daşcinscaia)

4 Ermeni Vakfı, Seçim Yapmak İçin Vakıflar Bölge Müdürlükleri’ne Başvurdu

İstinaf mahkemesinin kararının ardından 4 Ermeni Vakfı, 3 Ekim 2021'de seçim yapmak için Vakıflar bölge müdürlüklerine başvurdu....

Aşılamada Yeni Rekor

Türkiye'de Covid-19 karşı yürütülen aşılama çalışmalarında yeni bir rekor kırıldı. Son 24 saat içerisinde 1 milyon 416...

Küçük Kızın ‘İsa, Beni Seviyor’ Yazılı Maskeyi Takması Engellendi

İnancını maskesinde taşımak isteyen kız öğrencinin okulda maskesini çıkarması istendi.Lydia Booth, Alliance Defending Freedom (ADF) organizasyonuna...

İşletme Sahibinin Evsiz Bir Adamla Kurduğu Dostluk

ABD Louisiana, Opelousas'taki Dominique Otomobil Satışları'nın sahibi Alcide Dominique, bir sabah, etrafından korunmak için bir köşeye kıvrılmış,...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi