20 Nisan 2021 Salı

Kenya’da Hristiyan Kardeşler Saldırıya Uğradı

Morning Star News’un haberine göre, Kenya’nın Isiolo kentinde 3 Hristiyan kardeş radikal bir grubun saldırısına uğradı.

Saldırganlar kardeşleri pusuya düşürdükleri sırada su sistemlerini tamir etmek için dışarı çıktıkları öğrenildi. 21 yaşındaki Fozia, ‘‘Bana sopa ve künt bir cisimle vurmaya başladılar. Sırtımdan ve sağ elimden yaralandım’’ dedi.

19 yaşındaki kız kardeşi Asha ise, başının duvara vurulması nedeniyle yaralandı. Asha, Morning Star News’e verdiği demeçte, ‘‘Saldırganlar başımı duvara vurarak beni yaraladı. İki ön dişim kırıldı ve saldırı vücudumun sol tarafının şişmesine neden oldu’’ dedi. 18 yaşındaki erkek kardeşleri Aden ise, aldığı darbeler nedeniyle elinden ve kaburgalarından yaralandı.

Fozia, ‘‘Saldırı sonucunda beş saat boyunca baygın kaldım ve hastanede bilincimi yeniden kazandım’’ dedi. Fozia saldırganların kendisine, ‘‘Bizlere ait olmadığınızı biliyoruz. Bugün sizi yakaladık ve merhamet göstermeyeceğiz. Geldiğiniz yere geri dönün’’ ifadelerinde bulunduğunu belirtti.

Bu yılın başlarında Nairobi’den ayrılan aile, Kenya’nın başkentinin yaklaşık 285 km kuzeyinde yer alan Isiolo’ya geldi. Radikal grupların baskısına Isiolo’da da maruz kalan aile, dini baskı yaşadıklarını söyledi.

Hristiyan kardeşlerin saldırıya uğramasından iki gün sonra, Fozia olayı polise bildirdi ve Jarson ile Musambir Adullai adlı iki şüpheli tutuklandı. Ancak tutuklamaların ardından aile tehditlere maruz kaldı.

Anneleri, Morning Star News’e verdiği demeçte, ‘‘Güvende yaşayabilmemiz için çocuklarımın davayı geri çekmesi konusunda tehditler alıyoruz. Adaletin yerine gelmesi için dualarınıza ihtiyacımız var’’ dedi.

Aile, Hristiyanlığı kabul etmesinden bu yana birçok saldırıya maruz kaldı. 2014 yılında saldırıya uğrayan anne, güvenlik güçleri tarafından hayatının risk altında olduğu konusunda uyarıldı. (CBN News)

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi