4 Mart 2021 Perşembe

Kenya’da Saldırıların Hedefinde Olan Hristiyanlar Endişeli

Kenya’nın batısındaki bir köyde 20 Ocak’tan 24 Ocak’a kadar beş kilise binasının ateşe verildiği ve yanmış binalara dışkı atıldığı rapor edildi.

Nyaraibari Chache bölgesindeki Otamba köyünde St. Monica Kilisesi binası 20 Ocak’ta yakıldı. 21 Ocak’ta Yedinci Gün Adventistleri Kilisesi ve Lejyon Maria (1963’te Roma Katolik Kilisesi’nden ayrılan yerli bir hareket) cemaatinin binaları yakıldı. Kundakçılar, 24 Ocak sabah saat 3 civarında ise, aynı köydeki 250 üyeye sahip Pentekostal Kilise’nin binasını ateşe verdi.

Yerel bir kaynak, ‘‘Kundakçılar, kiliseleri ateşe vermenin yanı sıra, inanlıları kiliselere gitmekten vazgeçirmek için binalara insan dışkısı atmak gibi iğrenç eylemler gerçekleştirdi. Kilise üyelerinin çoğu, kundakçıların onları evlerine kadar takip etmelerinden korkarak, ibadetlere katılmaktan çekiniyor’’ ifadelerinde bulundu.

Kilise binalarına ve içindeki malzemelere zarar verildiği açıklandı. Kenya Kilise ve Din Adamları Birliği, basın açıklamasında yaşananları kınadı. Açıklamada, ‘‘Yetkililerin meselenin özüne inmelerini ve bu tür iğrenç eylemleri gerçekleştirenleri ifşa etmelerini talep ediyoruz’’ denildi.

Daniel Ratemo

Kilise liderleri bölgedeki güvenliği artırmak ve suçluların yargılanmasını sağlamak amacıyla polise başvurdu. Pentekostal Kilisesi başkanı Daniel Ratemo, maddi destek ve dua için çağrıda bulundu.

Legio Maria kilisesindeki bir rahip, kundakçıların bulunması için polise başvurdu. Güvenlik nedeniyle adı gizli tutulan rahip, ‘‘Kötülük, Mesih’in müjdesinin getirdiği iyiliğin üstesinden gelmemeli’’ dedi.

Open Doors’un, Hristiyan olmanın en zor olduğu 2021 Dünya İzleme Listesine göre, Kenya 49. sırada yer alıyor. (CT)

Uyanış Gençliği, Sosyal Medya Üzerinden Bir Araya Geldi

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze bir araya gelemeyen Uyanış Gençliği, 27 Şubat Cumartesi günü çevrimiçi olarak yeniden...

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Tutuklanan 70 Hristiyan Serbest Bırakıldı

Christian Solidarity Worldwide, Doğu Afrika'nın kuzeyindeki bir Ülke olan Eritre'nin 70 Hristiyanı serbest bıraktığını bildirdi.Hristiyanlardan altmış dördü...

Patrik Sahak II, ‘İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’na Katıldı

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, Ankara'da gerçekleşen ''İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı''na Katıldı.Konu ile...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi